U Danskoj već danima prosvjedi protiv novog ‘Zakona o epidemiji’

Foto: Snimka zaslona

Dansko udruženje liječnika (DMA) bilo je među ostalim grupama koje su tražile da zakonodavci odustanu od zakona. „Mislimo da su ovo propisi koji idu predaleko i da bi ih trebalo mijenjati“, rekla je Camilla Rathcke, direktorica DMA, dodajući da bi takva moć bila „prekoračenje granica“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon bi također ostavio odluku o tome koje bolesti zaslužuju takvu silu isključivo u rukama ministra zdravstva.

Usred zaglušujućeg kucanja o lonce i tave i na zvuk parola “ovako zvuči demokracija”, Nini Kimbel naviru suze, piše altingent.dk

“Ne želim imati djecu kad se suočavamo s budućnosti u kojoj moramo biti prisilno cijepljeni”, kaže ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kratko prestaje razgovarati jer je suze obuzimaju.

Nina Kimbel živi u Norveškoj, ali je otputovala je u Kopenhagen, gdje je posljednje dane provela ispred Christiansborga. Zajedno s grupom drugih prosvjednika, ona već drugi tjedan pokazuje svoje protivljenje novom Zakonu o epidemiji.

Zakon je bio predmet političke rasprave tijekom krize s koronom jer je hitno izmijenjen i dopušteno je Vladi da dobije veće ovlasti za brzo donošenje odluka tijekom izbijanja virusa. Sada se parlament mora dogovoriti o tome kako bi zakon trebao trajno izgledati u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A prosvjednici se boje najgoreg.

Nina Kimbel zamijenila je posao socijalne i zdravstvene radnice s dugim, hladnim danima ispred Christiansborga i činit će to onoliko dugo koliko je potrebno. Za nju je riječ o zaštiti svoje obitelji u Danskoj. Nina Kimbel ne želi da žive u zemlji u kojoj se morate prisilno cijepiti.

Naoružani transparentima s riječima poput “Zaustavite vladu” i “Ne prisili”, prosvjednici imaju jasnu poruku: mora se zaustaviti Zakon o epidemiji.

Stoga Nina Kimbel danima prkosi hladnoći koja joj se uvlači u stopala, ali brzo grize i širi se po cijelom tijelu, samo da bi rekla što misli o tome. Prosvjedi su u početku trajali 24 sata dnevno, ali sada građani prosvjeduju od osam ujutro do devet navečer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi se umaraju od stajanja na hladnom, no bubnjevi od kuhinjskog posuđa zagrijavaju atmosferu. Kad stojite usred gomile, razumijete zašto sami prosvjednici nose narančaste čepiće za uši ili zaštitu za sluh.

Flemming Blicher, jedan od suorganizatora, stoji ispred prosvjednika i drži govor. Započinje s uvjeravanjem da nema namjeru ići kući dok političari “ne prestanu s…i”.

Flemming Blicher prosvjeduje svaki dan od 4. studenoga. Smatra da Zakon o epidemiji trenutno daje diktatorska prava ministru zdravstva Magnusu Heunickeu, te da već živimo u “privremenoj diktaturi”.

Nešto dalje od Flemminga Blichera, stoji velika hrpa udubljenog kuhinjskog posuđa bačenog na pod, a povici poput “Slobodni ljudi“ i „Slobodan izbor” otežavaju čuti što govori.

Predloženi „zakon o epidemiji“ zamijenio bi postojeći zakon o izvanrednim situacijama donesen na proljeće koji je vladi dao široka ovlaštenja za borbu protiv Covid-19, ali prosvjedi koji su trajali danima ukazali su na radikalne mjere.

Zakon o epidemiji mogao bi dozvoliti prisilno cijepljenje ljudi iz određenih grupa koje odbijaju cjepljnje, kao i prisilne liječničke preglede i zadržavanje u centrima za izolaciju.

> Zašto građani kritiziraju predloženi Zakon o epidemiji u Danskoj?

Dansko udruženje liječnika (DMA) bilo je među ostalim grupama koje su tražile da zakonodavci odustanu od zakona.

„Mislimo da su ovo propisi koji idu predaleko i da bi ih trebalo mijenjati“, rekla je Camilla Rathcke, direktorica DMA, dodajući da bi takva moć bila „prekoračenje granica“.

Zakon bi također ostavio odluku o tome koje bolesti zaslužuju takve široke ovlasti isključivo u rukama ministra zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.