Bez obzira što kaže zakon, nema osobnog bankrota jer nema stečajnih upravitelja

Foto: Thinkstock

Zakon kojim je omogućen osobni bankrot, ili Zakon o stečaju potrošača, primjenjuje se u svim zemljama EU, u Hrvatskoj od početka godine. Fina je dosad zaprimila 572 zahtjeva za pokretanje stečajnog postupka, s prijavljenim dugom od 235,3 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosječno je to dug od 400.000 kuna po osobi. Inače se postupak odobrava do maksimalnih 100.000 kn duga. U blokadi je oko 329.000 građana. Može li dužnicima pomoći postupak osobnog stečaja? Mišljenja građana su podijeljena.

Ako se dužnik i vjerovnik o isplati duga ne uspiju dogovoriti izvan suda, drugi je pokušaj na sudu. Ako se ni tada ne slože, dužnik ulazi u proceduru gdje isplate dugova nadgleda stečajni upravitelj. Iznos duga za građane nije propisan, no obrtnici imaju ograničenja, piše HRT.

Postupak osobnog stečaja zasad je zatražio 571 građanin, i jedan obrtnik. No, bude li im trebao stečajni upravitelj ili povjerenik, moglo bi biti problema jer nitko zasad nije zainteresiran za taj posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Ministarstvu pravosuđa zbog manjka stečajnih upravitelja predlažu se izmjene zakona. Novom uredbom stečajni upravitelji više neće trebati polagati stručne ispite da bi dobili licenciju i pomogli građanima u vođenju financija. A taj će posao moći obavljati i odvjetnici. No, zasad promjena tog stavka zakona čeka rujan, i izbore.

Tako, barem zasad, zainteresirani dužnici imaju velik problem – koliko god to željeli ne mogu bankrotirati jer sud nema stečajnih upravitelja za njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.