Hrvati sve više koriste pametne telefone kao klasični internetski priključak

Foto: Fah

Na tržištu elektroničkih komunikacija zabilježen je neprekidni rast potražnje za internetskim prometom u trećem ovogodišnjem tromjesečju, što je rezultiralo time da je prosječni tromjesečni promet po korisniku prvi puta prešao 2 GB prometa, a ukupni prihod od usluge raste gotovo 40 posto na godišnjoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno je zadržana ista gustoća priključaka jer je prvi puta broj podatkovnih SIM kartica smanjen, otprilike za isti broj koliko je povećan broj priključaka u mrežama nepokretnih komunikacija. Još jedan pokazatelj upućuje na povećanu potražnju za internetom i razloge smanjenja broja podatkovnih kartica. Naime, u zadnjem promatranom razdoblju broj korisnika koji pristupaju internetu putem nepokretnih mreža prešao je 70 posto što upućuje da korisnici sve više koriste pametne telefone kao klasični internetski priključak.

Javna govorna usluga u mrežama pokretnih i nepokretnih komunikacija bilježi pad prihoda i korisnika na godišnjoj razini, iako zbog sezonskog karaktera ovi pokazatelji u mrežama pokretnih komunikacija ipak ostvaruju rast u odnosu na drugo tromjesečje. Nastavak trenda smanjenja broja korisnika i prihoda u mrežama nepokretnih komunikacija očekuje se i u idućim razdobljima iz razloga što sve više korisnika koristi isključivo mobitele za razgovore i klasični telefonski priključak im više nije potreban. Isto tako, sve raširenija uporaba „over the top“ aplikacija kao što su „Skype“ i „Viber“ utječe na prihode javne govorne usluge.

Tržište usluge prijenosa televizijskih programa bilježi rast od devet posto na godišnjoj te tri posto na tromjesečnoj razini, a paketi usluga, odnosno više vezanih usluga poput javne govorne usluge, pristupa internetu i televizije, postaju najčešći način pružanja elektroničkih komunikacijskih usluga u mrežama nepokretnih komunikacija. Rast takozvanih 2D i 3D paketa iznosi preko 7 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazatelji tržišta elektroničkih komunikacija mogu se pronaći na internetskim stranicama HAKOM-a na poveznici: www.hakom.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.