Imunološki zavod: Ugrožava li se nacionalna sigurnost odlaskom u stečaj?

Foto: fah

Imunološkom zavodu prijeti stečaj, upozorila je skupina saborskih zastupnika iz gotovo svih oporbenih stranaka, s obzirom da bi u petak trebao biti donesen Zakon o stečaju po kojem u stečaj ide svaka tvrtka koja je u blokadi dulje od 120 dana. Pozvali su Vladu da donese odluku. Nejasnim smatraju to što Vlada još nije donijela odluku, iako je Visia Croatica jedina predala ponudu za Imunološki, a Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) je objavio da je ponuda valjana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjedi odgođeni zbog inspekcije HALMED-a

Početkom mjeseca radnici Imunološkog zavoda odgodili su svoje najavljene prosvjede ispred Vlade, a od premijera Zorana Milanovića i Vlade traže žurno donošenje odluke o sudbini Imunološkog. Učinili su to zbog priprema za inspekciju Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), koja je počela u ponedjeljak, 8. lipnja. Inspekcija će u Zavodu biti cijeli tjedan. Počela je stručne očevide u Imunološkom zavodu na temelju kojih će odlučiti hoće li Zavod dobiti dvije proizvodne dozvole – za proizvodnju bakterijskih cjepiva te za proizvodnju lijekova iz ljudske krvi ili ljudske plazme i seruma životinjskog podrijetla.

Otvorenim pismom zatražili hitno donošenje odluke

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici su poslali otvoreno pismo premijeru prošli tjedan, te su zatražili od Vlade hitno donošenje odluke o zavodu, jer su njegovi radnici, upozoravaju, na rubu egzistencije, a posljednja plaća isplaćena im je za veljaču ove godine.“Nadamo se samo da kasnije nećete žaliti za Imunološkim zavodom kao što sada pojedinci spominju Croatia osiguranje ili TDR. Građani ove zemlje dali su Vam povjerenje, krajnje je vrijeme da ga opravdate barem donošenjem ispravnih odluka”, zaključuju radnici u pismu premijeru.

Hitno rješavanje problema prije nešto više od mjesec dana zatražili su i predstavnici inicijative za spas Imunološkog zavoda “Visia Croatica” . Podržalo ih je oko 30.000 građana s uplatama od nekih pet milijuna kuna, objavljeno je tada, te je prikupljanje obustavljeno do odluke Vlade.

Radnici su protiv privatizacije i inicijative Visia Croatica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici su pred kraj prošlog mjeseca prosvjedovali protiv bilo kakvog oblika privatizacije Zavoda, uključujući i inicijativu grupe građana Visia Croatica da prikupljanjem donacija otkupi dionice Imunološkog. Sindikalna povjerenica Lidija Jagarinec zatražila je da Vlada hitno donese odluku o sudbini Zavoda, da se pokrene proizvodnja i da Imunološki ostane u rukama države.

Radnici su se usprotivili inicijativi Visia Croatica, koja je u ožujku predala jedinu obvezujuću ponudu za kupnju 54 posto dionica Zavoda, ocjenivši da su njezini osnivači “borbu za spas Imunološkog pretvorili u borbu za drukčiju privatizaciju”.

Zašto je Imunološki i pitanje nacionalne sigurnosti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikalna povjerenica u Imunološkom zavodu, Lidija Jagarinec, prije nekoliko mjeseci pojasnila je zašto je Imunološki zavod zapravo i pitanje nacionalne sigurnosti.

“Ako se privatizira Imunološki, što je sljedeće? Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu? Koja je razlika? Vojska? Policija? Što? Ako je nešto od strateškog interesa, na koncu konca u svom sektoru u kojem proizvodimo biološko oružje, praktički nam je ugrožena i nacionalna sigurnost”, rekla je Lidija Jagarinec.

Ipak, tako Vlada nije razmišljala kada je Imunološkom zavodu na neki način oduzela “imunitet” u trenutku usvajanja Strategije upravljanja državnom imovinom, u kojoj nije naveden kao strateška tvrtka za Hrvatsku.

Što se sve događalo oko Imunološkog zavoda?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Visia Croatica je u obvezujućoj ponudi za kupnju većinskog paketa ponudila nešto više od osam milijuna kuna, te je jedini ponuđač kupnje većinskog paketa od 54,38 posto dionica Imunološkog zavoda. Još čekaju pozitivan odgovor od Vlade, a ako ga dobiju ugovor moraju potpisati u roku 60 dana, a potom u roku 30 dana isplatiti osam milijuna kuna. Tada će Visia Croatica, putem javnog natječaja, izabrati novu upravu koja će krenuti u restrukturiranje Imunološkog zavoda.

Ne prihvati li njihovu ponudu, očekuju da će Vlada investirati potrebnih 100 milijuna kuna u Imunološki zavod, koji će inače propasti, a posljedice će za hrvatske građane biti nesagledive, poručuju iz društva Visia Croatica.

Prvi problemi u Imunološkom zavodu pojavili su se 2007. godine kad ih je Agencija za lijekove i medicinske proizvode prvi put ozbiljno upozorila da im neće produžiti proizvodnu dozvolu jer nemaju uvjeta za rad te im je na temelju plana preseljenja i izgradnje novih pogona produljila proizvodnu dozvolu do 2009. Problemi su se nastavili do danas.

Imunološki zavod, osnovan 1893. godine, jedini je proizvođač bioloških lijekova u Hrvatskoj. Zahvaljujući 122 godine dugoj tradiciji i cjepivima koje je proizveo, kontinuiranim procjepljivanjem u Hrvatskoj smanjen je pobol od ospica i rubeole za 99 posto, mumsa za 98 posto, hripavca za 97 posto, tetanusa za 93 posto dok je difterija iskorijenjena, navode iz Zavoda.

Cijepni soj protiv ospica, koji je razvio Imunološki zavod, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je najboljim na svijetu. Zavod je poznat i kao proizvođač antitoksina protiv otrova pet vrsta europskih zmija, koji se koristi u cijeloj Europi.

U zadnjih 15 godina Imunološki zavod je prodao na domaćem i stranim tržištima oko 40 milijuna doza virusnih cjepiva i oko 26 milijuna doza bakterijskih cjepiva. Samo u razdoblju od 2010. do 2013. proizveo je 214 serija lijekova iz ljudske i životinjske plazme, od kojih je, po provedenim kontrolama, u promet pušteno 213 serija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.