Josip Budimir: pravomoćna presuda Sanaderu bitno mijenja situaciju

Nakon što je Vrhovni sud potvrdio presudu Ivi Sanaderu za primanje mita od predsjednika Uprave MOL-a Zsolta Hernadija, glavno je pitanje je što će biti s dioničarskim ugovorom za koji je sada pravomoćno utvrđeno da je potpisan podmićivanjem bivšeg premijera Ive Sanadera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako MOL tvrdi da ih ni pravomoćne presude hrvatskih sudova ne obvezuju dok traje arbitražni postupak, stručnjaci se ne slažu.

“Državno odvjetništvo može tražiti privremenu mjeru da se temeljem ove presude, dok se ne završi arbitražni postupak, suspendiraju prava koje je MOL stekao temeljem dopune ugovora iz 2009. godine. Republika Hrvatska, s obzirom da se radi o strateškoj kompaniji koja pokriva više od 50% potreba za primarnom energijom, ima više nego dobre razloge da to učini.”, rekao je ekonomist Josip Budimir gostujući jučer u Dnevniku 3.

Važno je tko upravlja Inom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budimir je upozorio kako se u Hrvatskoj javnosti često protura teza kako ‘nije važno tko upravlja Inom, bitno je kako se upravlja’, te da se ona pokazala kao “potpuno pogrešna i promašena jer se u ovih proteklih 5 godina kakao je MOL preuzeo apsolutnu kontrolu nad INA-om, iako ima svega 4, 5 % više udjela u njenom vlasništvu nego što ima Republika Hrvatska, pogoršali su se svi parametri poslovanja: smanjene su rezerve ugljikovodika, smanjena je proizvodnja, smanjena je prerada, smanjen je tržišni udio. Izravna posljedica toga je jako neugodna za Republiku Hrvatsku ako suvlasnika Ine.”

Također je osporio tezu da je ‘interes Ine jedino što je važno’. “Postoji razlika u interesima MOL-a kao dioničara i Ine kao dioničara. MOL-u je interes maksimizirati dobit u Budimpešti, znači u Molu, dok je u interesu Republike Hrvatske da se u Zagrebu ta dobit maksimira.”, rekao je Budimir.

Govoreći o pregovaračkoj poziciji Hrvatske Budimir je rekao da misli da se Hrvatska strana ne treba osjećati nimalo nelagodno, naprotiv: “Ako se netko teba nelagodno osjećat to treba Mađarska strana, predstavnici MOL-a u tim pregovorima. Mislim da treba inzistirati da se pregovori o međudioničarskim odnosima i dalje nastave u okviru predstavnika Republike Hrvatske od strane Vlade imenovanih i predstavnika Mola.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadzorni odbor kao đoker

“Jako je loše ovo što se događa da se nadzorni odbor sada ubacuje unutra kao đoker. Znači svega tjedan dana nakon završetka redovne sjednice se saziva telefonska sjednica na kojoj, za divno čudo, i dva člana predstavnika Hrvatske u nadzornom odboru glasaju za prijedlog mađarske strane po kojem bi umjesto postojećeg modela koji je omogućio mađarima da marginaliziraju hrvatske članove uprave, se dalo sad njima pravo da i biraju hrvatske predstavnike.”, upozorio je Budimir.

Što donosi pravomoćna presuda Sanaderu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da se bitno mijenja situacija. Do sad su se previše bahato predstavnici MOL-a u tim pregovorima odnosili. Oni su se osjećali super-sigurno. Sad se pokazuje da osnova na kojoj su oni gradili taj svoj čvrsti pregovarački stav baš i nije sigurna, nego naprotiv da je na staklenim nogama.”, zaključio je Budimir.

Za kraj Budimir je rekao kako se često čuje teza da Republika Hrvatska ne smije kao dioničar biti privilegirana – “Zapravo se radi o tome da je ona hendikepirana, a ne privilegirana. Mađari su sa 25 posto udjela u Ini imali više upravljačkih prava nego što ih Republika Hrvatska ima sad sa 45 posto. To je temeljni problem.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.