Lovrinčević: Vlada bi trebala imati plan B ako propadne monetizacija zbog referenduma

Gostujući u emisiji Poslovni tjedan Hrvatskog radija ekonomski analitičar s Ekonomskog instituta u Zagrebu Željko Lovrinčević izjavio je kako je vlada već trebala pripremiti plan B ako propadne monetizacija autocesta zbog referenduma, jer pregovori za kvalitetno zaduživanje ili refinanciranje kredita mogu trajati mjesecima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je i kako alternativa uvijek postoji, samo je pitanje koliko ona košta. A kad političar kaže da nema alternative znači da ili laže ili je nesposoban.

Lovrinčević je rekao kako će deficit za ovu godinu biti veći od 16 milijardi i to je oko pet posto BDP-a. No vlada visinu BDP-a računa na način koji Europska komisija neće prihvatiti u procesu prekomjernog deficita. A to će nam se vratiti kao bumerang – bit ćemo žrtve vlastite iluzije u kojoj živimo, naglasio je.

On smatra da do suštinskog zaokreta u godini prije izbora neće doći i da će se stvoriti još veći pritisak na rast javnog duga. Javni dug narastao je na 72 posto, a do kraja godine mogao bi iznositi i do 80 posto. Hrvatska ima samo godinu, godinu i pol da nešto učini dok je cijena kapitala niska, jer kad se kamate povećaju na međunarodnom tržištu, samo ćemo za kamate izdvajati 16,5 milijardi ili 5 posto BDP-a. Sada još uvijek plutamo na razinama niske cijene kapitala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan o narodnim obveznicama, glavni ekonomist Splitske banke Zdeslav Šantić, rekao je kako se među građanima povećala sklonost štednji. No, smanjenjem dohodaka kućanstava usred smanjene zaposlenosti, smanjuje se i dohodak raspoloživ na štednju, tako da se očekuje i smanjenje tog trenda.

Lovrinčević smatra da narodne obveznice ne bi bitno poboljšale situaciju, ali i da se za taj postupak treba kvalitetno pripremiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.