Musa: zabranjeno je graditi TE u Pločama, o tome se ne bi trebalo ni govoriti

O termoelektrani u Pločama ne bi se uopće smjelo razgovarati jer sama činjenica da je Vlada donijela akt po kojemu je zabranjeno graditi na takvom području, govori sve – ide se graditi silom, istaknula je za narod.hr gradska vijećnica grada Ploča, županijska vijećnica Dubrovačko-neretvanske s liste MOST-a te koordinatorica inicijativa “Pravo na zdravi život“ i „Spasimo dolinu Neretve“ Ana Musa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Musa je pojasnila da prema Vladinom zaključku iz 1992. godine, koji je i podzakonski akt, utvrđeni su kriteriji za izbor lokacija za termoelektrane i nuklearne objekte, a zaključak kaže da se eliminiraju od termoelektrana sva područja s maksimalnim mogućim intezitetom potresa od 9, 10 i više stupnjeva po Mercallijevoj ljestvici, a na mapi Hrvatske je utvrđeno da su Ploče na 9,3 stupnja, a Metković 9,4 stupnja.

Osim što je lokacija Ploča neprihvatljiva za termoelektranu, mnogi su drugi negativni učinci same TE na okoliš i stanovnike, koje se vide i iz studija rađenih za Plomin C, koja je puno manje snage, kazala je Musa.

Tematska sjednica u GV Ploča

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Gradskom vijeću grada Ploča danas će se održati tematska sjednica o termoelektrani u Pločama, na kojoj će predlagačica gradska vijećnica Musa biti i izvjestiteljica te će predložiti zaključak kojim bi Gradsko vijeće Grada Ploča jasno i nedvojbeno odbilo mogućnost izgradnje TE na ugljen na području Ploča, a predloženi zaključak bi se ugradio u Prostorni plan Ploča, a isto će se predložiti Županijskoj skupštini.

Već su nam jednom lagali i prevarili nas referendumom u Pločama, zbog toga ga ne želimo ponovo na temu TE, već želim da se usvoji zaključak NE termoelektrani u Pločama, istaknula je Musa naglasivši kako su već imali referendum o trafostanici u Pločama i nije proveden.

Projekt TE u Pločama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za projekt TE na ugljen od 800 MW, lokacija bi bila gotovo u urbanom dijelu grada, u samoj luci Ploče, upozorila je Musa.

Musa je pojasnila da projekt vrijedi milijardu i 300 milijuna eura, nije u strateškim dokumentima, već čisto privatni projekt umreženih i nepoznatih ljudi.

Dizali smo već dva prosvjeda, na prvome smo uspjeli zaustaviti da se na dnevni red GV stavi izmjena i dopuna PP DNŽ za TE Ploče, i to je bila velika pobjeda, a na drugom prosvjedu u svibnju, bilo je oko 2.500 ljudi, i od tada se zagovornici ne javljaju u javnosti, ali rade i pripremaju teren, kazala je Musa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Termoelektrana na ugljen snage 800 MW izvor je ogromnih onečišćenja okoliša. Ta onečišćenja bitno, trajno i sve više dovode do srozavanja kvalitete života i ugroze ljudskoga zdravlja”, kazao je za narod.hr, prof.dr.sc. Stanko Uršić, fizikalni kemičar, pojasnivši najvažnija i najopasnija, no ne sva, onečišćenja i posljedice za Pelješac, deltu Neretve, makarsko primorje, Korčulu, Hvar te šire područje Dubrovačko-neretvanske i Splitsko-dalmatinske županije te gospodarske i financijske aspekte: promašeni projekt i za Hrvatsku i za Ploče.

TE u Pločama ugrozila bi i uzgoj mandarina– našu najveću indusstriju na otvorenom, od koje u Neretvi živi više od 20 tisuća ljudi na više od 2000 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.