“Rekordne današnje zarade naftnih tvrtki ne događaju se jer rade nešto novo ili inovativno. Njihova zarada je ratni profit”, rekao je američki predsjednik Joe Biden, komentirajući najnovije ogromne zarade svjetskih naftnih kompanija. On traži da svoju rekordnu zaradu preusmjere prema građanima i povećaju proizvodnju. U protivnom im prijeti dodatni porez.
Naime, sedam najvećih privatnih tvrtki u prvih devet mjeseci, prema nekim procjenama zaradile su ukupno oko 170 milijardi dolara. U svakom tromjesečju obaraju se rekordi, a razlika je pogotovo vidljiva u odnosu na isto razdoblje lani. To se vidi na primjeru nekoliko velikih naftnih kompanija.
“Američki Exxon u srpnju, kolovozu i rujnu zaradio je 18,7 milijardi dolara. I to je gotovo tri puta više u odnosu na isto razdoblje lani.
Chevron, također američka tvrtka, gotovo je udvostručila svoju zaradu u posljednjem kvartalu u odnosu na prošlogodišnji.
Ništa slabije ne ide ni europskim tvrtkama. Nizozemski Shell u posljednjem tromjesečju ostvario je zaradu od 9 i pol milijardi dolara, piše Dnevnik.hr.
British Petroleum također ima i više nego dvostruko veću zaradu.
To su sve privatne tvrtke, ali ne ide loše ni državnima. Saudijski Aramco u posljednjem je tromjesečju zaradio više od 42 milijarde dolara, također više nego u istom razdoblju lani. Ta tvrtka svojim će dioničarima isplatiti dividendu od gotovo 19 milijardi dolara”, izvještava Dnevnik.hr.
> Vučić se ljuti na Hrvatsku zbog nafte i poručuje: ‘Hrvatska radi svoj posao od 1941.’
> Rusija i OPEC+ smanjuju proizvodnju sirove nafte za 100.000 barela dnevno u listopadu
Tri puta veće zarada i za Inu
Velike zarade naftnih kompanija nisu mimoišle ni Inu. Hrvatska kompanija u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila je dobit od 2 milijarde i 720 milijuna kuna. To je gotovo tri puta više nego u prvih devet mjeseci prošle godine. U financijskom izvješću stoji da Ina ima snažnije rezultate u svim djelatnostima, ali je najveći generator novca istraživanje i proizvodnja nafte i plina. Glavno pitanje je kako podijeliti zaradu.
“Ako bude dividenda, što se hrvatske strane tiče, mi ćemo dobiti novce kao država. Ali mađarski dio će otići u kompaniju koja je MOL. Sad će biti vrlo interesantno vidjeti tu među između javnog interesa države Hrvatske, kao dioničara u Ini, i privatnog interesa kompanije koja je na burzi”, kaže naftni konzultant Davor Štern.
Veliki utjecaj na politiku
“Nemojmo se zavaravati. Velike naftne kompanije su mastodonti, ogromni su, imaju veliki utjecaj na politiku i politika nikada neće napraviti ništa protiv njih. Većina tih velikih kompanija na neki način i vladaju državama u kojima crpe naftu”, navodi Davor Štern.
“Zaljevske države trebaju se više istaknuti”
Ima i još prijedloga što s dodatnom zaradom. UN-ova agencija za hranu procjenjuje da je 345 milijuna ljudi u 82 zemlje diljem svijeta gladno. I treba im pomoć.
“Neke države moraju se više istaknuti. Primjerice, Zaljevske zemlje. Dajte mi zaradu od samo jednog tjedna. Je li to previše za tražiti? Ili barem pomozite humanitarnim krizama u svojoj regiji, kao onima u Jemenu i Libanonu i Siriji i Jordanu i Somaliji”, kazao je 20. listopada David Beasley iz Svjetskog programa za hranu.
Vlada u Nizozemskoj tijekom dana je objavila da će naftnim tvrtkama uvesti poseban porez na dodatnu zaradu. Očekuje se da će time prikupiti oko 3 milijarde i 200 milijuna eura, piše Dnevnik.hr.