(FOTO) Izložba “Dubrovnik, A Scarred City: stradanje i obnova Dubrovnika 1991. – 2000.“ otvara se u Ujedinjenim narodima 17. prosinca

foto HINA/ Baldo MARUNÈIÆ/ ua

Multimedijalna izložba “Dubrovnik, A Scarred City: stradanje i obnova Dubrovnika 1991. – 2000.” bit će otvorena 17. prosinca u Ujedinjenim narodima u New Yorku u povodu 40. obljetnice uključenja Dubrovnika na listu svjetske baštine i 20. obljetnice uklanjanja s liste ugrožene svjetske baštine, najavljeno je u srijedu na konferenciji za medije Grada Dubrovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković istaknuo je kako je riječ o prvoj izložbi s temom Domovinskog rata koja će biti održana u središtu UN-a.

Srpski generali – prvi osuđeni za zločin nad kulturnom baštinom

“Želimo svijetu predstaviti na koji je način Dubrovnik propatio u Domovinskom ratu, ali i kako je obnovljen po završetku rata”, rekao je Franković i dodao kako je datum otvaranja izložbe izabran jer slijedi tek nekoliko dana nakon obljetnice najveće obrane Dubrovnika 6. prosinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skromne časne iz Dubrovnika primjer su nesebičnosti i požrtvovnosti: Poklone darujmo iz srca, a ne iz novčanika

Julijana Antić Brautović, koja je uz Matu Brautovića i Gorana Cvjetinovića autorica izložbe, rekla je kako su za Dubrovnik vezana dva povijesna presedana.

“UNESCO je prvi put u povijesti u ratom zahvaćeno područje poslao izaslanike, koji su u Dubrovnik stigli već u studenom 1991. godine i evidentirali štete od razaranja. Zahvaljujući njima Dubrovnik je stavljen na popis ugrožene svjetske baštine šest dana nakon velikih razaranja 6. prosinca 1991. godine. Zajedno s hrvatskim stručnjacima osmislili su potom metodologiju i prioritete obnove grada te sve nadzirali”, navela je Antić Brautović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao drugi presedan istaknula je činjenicu da su general Pavle Strugar i viceadmiral Miodrag Jokić bili prve osobe koje su na nekom međunarodnom kaznenom sudu osuđene za zločin nad kulturnom baštinom, koji je protumačen kao zločin protiv čovječnosti.

Devet cjelina kao devet otoka

“Izložbeni postav s tekstom, fotografijama i video materijalom organiziran je u devet tematskih cjelina kao devet otoka, odnosno dubrovačkih blokova kuća, na čijim su krovovima smješteni izložbeni paneli”, rekla je Antić Brautović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO, VIDEO) Obilježena 27. obljetnica pogibije 9 mladih Dubrovčana: ‘Najveća pojedinačna tragedija i ratni zločin tijekom agresije na Dubrovnik’

Izložba kronološki i tematski obuhvaća razdoblje od 1978. godine i uključenja Dubrovnika na UNESCO-vu listu svjetske baštine do završetka obnove 2000. godine. Obrađuju se političke okolnosti napada na Dubrovnik, zaštita spomeničke baštine u rujnu 1991. godine, napad na Dubrovnik i dubrovačko područje te život i svakodnevica pod opsadom.

Stradanje povijesne jezgre obrađeno je kroz podteme 6. prosinca 1991. kao dana najvećeg stradanja, listopada i studenog 1991. te svibnja i lipnja 1992. godine, a poseban naglasak stavljen je na devet spaljenih zgrada 6. prosinca 1991. godine. Prikazane su štete na sakralnim objektima i krovovima kuća, kao i uloga UNESCO-a tijekom i nakon Domovinskog rata, a na kraju i presude na Haškom sudu.

Pokroviteljstvo Predsjednice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći dio građe za izložbu posuđen je iz Muzeja Domovinskog rata Dubrovnik i Zavoda za obnovu Dubrovnika, a građu su posudili i Društvo prijatelja dubrovačke starine, Dubrovačke ljetne igre, Hrvatske radiotelevizije, Jelka Kerner, Mirjana Urban, Božidar Gjukić, Damir Fabijanić i Peter Danton.

Izložba u Ujedinjenim narodima održat će se u organizaciji Grada Dubrovnika i Stalne misije Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima, a pod pokroviteljstvom predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović i Vlade RH. Nakon New Yorka slijede gostovanja u gradovima prijateljima Dubrovnika, nakon čega će izložba postati dio trajnog postava u Dubrovniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.