Mediji javljaju da je nedavno dijete iz Konga dovedeno u Hrvatsku; koja to pitanja otvara?

konga
Montaža: Narod.hr, izvor: Sun FM Zambia, Fah

Unatoč aferi Zambija, prema pisanju 24sata, jedno je dijete iz DR Konga posvojeno i dovedeno u Hrvatsku nakon što je osmorka uhićena početkom prosinca prošle godine u Zambiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je osmero hrvatskih državljana završilo u zambijskom zatvoru zbog sumnje u trgovinu djecom iz DR Kongo, jedna žena iz središnje Hrvatske uspjela je iz te zemlje, iz istog sirotišta, posvojiti dijete i dovesti ga u Hrvatsku, doznaju 24 sata.

“Žena je posvojila dijete iz istog sirotišta kao i uhićeni Hrvati, a proces posvajanja tekao je na identičan način. Djevojčica koju je posvojila dobila je sve hrvatske dokumente”, kazali su za 24sata ljudi koji su dobro upoznati sa slučajem, prenosi Telegram.

Kazali su da je ona, kada je vidjela što se dogodilo Hrvatima u Zambiji, po dijete odlučila otići direktno u DR Kongo. Kako pričaju sugovornici uključeni u slučaj, žena je jednoj Afrikanki dala punomoć da joj dovede dijete iz sirotišta. “Sama je otišla u DR Kongo naći se s njom i djetetom. Po nju je na aerodrom u DR Kongu došla dotična Afrikanka koja u Hrvatskoj ima tvrtku, a koja je imala punomoć”, pričaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Onda su njih dvije djevojčicu dovele u Hrvatsku. 24sata navodi da još sedmero djece s hrvatskim dokumentima u istom sirotištu čeka odlazak u Hrvatsku.

Otvorena nova pitanja 

Ove informacije otvorile su više pitanja, a neka od njih uputili smo Ministarstvu unutarnjih poslova, a odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo.

Dakle, ranije su državni dužnosnici spominjali da još osmero djece iz DR Konga s hrvatskim putovnicama čeka da posvojitelji dođu po njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Vučemilović: Hrvatska policija je brza i učinkovita, no kada treba utvrditi gdje su djeca iz Konga – tapkaju u mraku

Ovo je očito slučaj koji spada u tu priču s obzirom na to da 24sata spominju da još sedmero djece čeka odlazak u Hrvatsku.

S obzirom da je i ranije postojala razlika u brojkama djece koja su iz DR Konga došla u Hrvatsku, pa je tako državni tajnik u MUP-u Žarko Katić rekao kako je u posljednjih deset godina 94 maloljetnika rođenih u DR Kongu dobilo hrvatske putovnice, a Marin Piletić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike govorio je o 131 djetetu posvojenom iz DR Konga u istom razdoblju, tražili smo MUP najnovije brojke izdanih hrvatskih putovnica maloljetnim osobama rođenim u DZ Kongu.

>Zna li itko koliko u Hrvatskoj ima djece iz DR Konga – 180, 131, 94 ili 68?

Tražili smo i odgovor na pitanje zašto dva ministarstva barataju različitim brojkama i je li MUP u tom kontekstu provjerio zašto postoji značajna razlika u brojkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličan upit poslali smo i Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Tražili smo odgovor na pitanja imaju li saznanja da je još jedna maloljetna osoba rođena u DR Kongu posvojena u Hrvatsku u posljednja četiri mjeseca, je li naveden slučaj vezan za ranije spominjanje osam hrvatskih parova koji nisu još otišli po posvojenu djecu iz DR Konga te jesu li ustanovili odakle razlika u broju posvojene djece u posljednjih deset godina u kontekstu različitih brojki MUP-a i ovog ministarstva.

> Šola o aferi Zambija: Tko je pitao Afrikance što misle ovome? Ekstremno lijeva bratija ponaša se čisto rasistički
> Zbog afere Zambija država uvodi nova pravila za posvajanje djece iz inozemstva
> Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija
>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.