Plenković:’Osuda masovnih kršenja ljudskih prava, njihovo znanstveno istraživanje te dostojanstveno obilježavanje mjesta stradanja minimum je demokratskog identiteta’

Foto: fah

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u četvrtak je, na Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, zapalio svijeće na gradskom groblju Mirogoj istaknuvši da je nedvosmislena osuda masovnih kršenja ljudskih prava, njihovo znanstveno istraživanje te dostojanstveno obilježavanje mjesta stradanja minimum demokratskog identiteta Hrvatske, kako izvješćuje Hina, ali se ne navodi je li predsjednik Vlade RH izričito osudio i komunistički režim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nino Raspudić: Temelji antifašističke pedagogije na Savskoj 77

“Nedvosmislena osuda masovnih kršenja ljudskih prava, njihovo znanstveno istraživanje te dostojanstveno obilježavanje mjesta stradanja minimum je demokratskog identiteta Hrvatske. Adekvatno suočavanje s prošlošću, koje uključuje pijetet i satisfakciju žrtvama i njihovim obiteljima, otklon od svakog totalitarizma te primjereno obrazovanje mladih o zločinima nedemokratskih sustava, nužno je za usredotočeno sučeljavanje s izazovima sadašnjosti i budućnosti”, rekao je Plenković koji je na Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima na Mirogoju bio u pratnji potpredsjednice Vlade Marije Pejčinović Burić, potpredsjednika Vlade Predraga Štromara i ministra branitelja Tome Medveda.

Dr. Andrija Hebrang za Narod.hr odgovorio na Pilselove prozivke: ‘Demantirao sam njegove laži koje su dokazljive i dokazane’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao dio politike njegovanja kulture povijesnog sjećanja, predsjednik Vlade Plenković odao je počast žrtvama nedemokratskih režima 20. stoljeća.

Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih sustava utvrđen je Deklaracijom Europskog parlamenta iz 2008. o proglašenju 23. kolovoza europskim danom sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma, a potvrđen je Rezolucijom Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu iz 2009.

Stazić objavio da Tito nije ubio dovoljno Hrvata 1945. referirajući se na hrvatske branitelje, a onda se čudi reakcijama…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slijedom toga, 2011. Hrvatski sabor proglasio je 23. kolovoza spomendanom na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima i u Republici Hrvatskoj. Totalitarni i autoritarni režimi su u Hrvatskoj, kao i u ostalim europskim zemljama, doveli do brojnih tragičnih stradanja, kršenja ljudskih prava i temeljnih sloboda te progona i likvidacije političkih neistomišljenika. Zbog težine i opsega takvih nepravdi i zločina, posljedice vladavine nedemokratskih režima osjećaju se nažalost i danas.

Svjedokinja komunističkih egzekucija u Savskoj 1945.: ‘Noću smo čuli pucnjeve, ujutro smo vidjeli tragove svježe zatrpane jame’

Povodom Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih sustava, ministar pravosuđa Bošnjaković sudjeluje na memorijalnoj konferenciji žrtvama totalitarnih sustava u Tallinnu u Estoniji, a izaslanici predsjednika Vlade i Hrvatskog sabora položit će vijence i u Macelju i na Golom Otoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.