Rezultat Plenkovićeve brige za poljoprivredu: Proizvodnja kravljeg mlijeka u 2017. pala 2,6 posto

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Iako se prošle godine predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković sastao s mljekarima i obećao poteze Vlade koji bi trebali zaštititi proizvođače, proizvodnja kravljeg mlijeka u Hrvatskoj je prošle godine pala za 2,6 posto, ovčjeg mlijeka za 8,7 posto, dok je proizvodnja kozjeg mlijeka povećana za 4,4 posto, pokazuju podatci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Još jedan Plenkovićev (ne)uspjeh: Inflacija u Hrvatskoj dosegnula najvišu razinu od 2013.

> Petir: Hrvatski mljekari stradaju od nepoštene trgovačke prakse nekih zemalja EU-a

Tako je prošle godine prikupljeno 476.773 tone kravljeg mlijeka ili 2,6 posto manje nego u godini ranije, a ovčjeg mlijeka 2.827 tona ili 8,7 posto manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Poljoprivrednici: Jakovina je uništio hrvatsku poljoprivredu, a Tolušić uveo reda – tražimo sastanak s Plenkovićem

Istodobno je kozjeg mlijeka prikupljeno 4,4 posto više, ili 4.220 tona.

Statistički podaci o proizvodnji svježih mliječnih proizvoda pokazuju da je lani zabilježen pad proizvodnje konzumnog mlijeka (mlijeka za piće) za 4,9 posto, na 279.195 tona, a pala je i proizvodnja fermentiranih proizvoda (jogurti, napici od jogurta i dr.), za 4,9 posto, na 85.960 tona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Plenković: ‘Hrvatsko gospodarstvo raste na zdravim temeljima’; Predsjednica upozorava na ‘nesustavnost i političku nezrelost’

> Ivica Šola: Kako smo dobili istanbulsko evanđelje po Andriji

> Prema uputama MZO: Rodna ideologija u svim osnovnim i srednjim školama te fakultetima u Hrvatskoj?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvodnja kravljeg sira pala je, pak, za 3,3 posto, na 34.496 tona.

Proizvodnja vrhnja u 2017. je prema godini ranije povećana za 3,7 posto, na 30.506 tona, a povećana je i proizvodnja maslaca, za 15,4 posto, na 4.317 tona.

> (VIDEO) Troskot: ‘Afera Hotmail još je jedan argument za promjenu izbornog sustava’

DZS podatke o godišnjoj proizvodnji mlijeka i mliječnih proizvoda preuzima od Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA) – Središnjeg laboratorija za kontrolu mlijeka (SLKM).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Rezultat Plenkovićeva rada: Hrvatska među zemljama EU-a s najvećim padom industrijske proizvodnje na godišnjoj razini!

> Nasljeđe SDP-ovog ministra Tihomira Jakovine – Zašto rastu poticaji i uvoz hrane, a opada proizvodnja?

U Hrvatskoj, napominju statističari, djeluje četrdesetak mljekara za koje SLKM analizira otkupljeno mlijeko i od kojih prikuplja podatke o proizvodnji, a obuhvaćene su industrijske i registrirane male mljekare.

> Zašto DORH nije SDP-ovog Jakovinu istražio zbog pogodovanja jednoj hrvatskoj šećerani?

> Još jedan u nizu ‘propusta’ Tihomira Jakovine: Agencija za plaćanja u poljoprivredi daje poticaje za tuđe zemljišta

> Rezultat Plenkovićeva (ne)rada: Hrvatska među zemljama EU-a s najnižim stopama rasta u prvom tromjesečju

> Nekoliko dana nakon ratifikacije IK Ministarstvo znanosti i obrazovanja umjesto spola uvelo “rod”

Podsjetimo, premijer Andrej Plenković sastao se krajem kolovoza 2017. s predstavnicima proizvođača mlijeka. Razgovarali su o stanju u sektoru proizvodnje i prerade mlijeka, te planiranim potezima Vlade koji bi trebali zaštititi proizvođače.

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić tada je rekao da Vlada uvodi niz mjera koje bi trebale pomoći mljekarima. U planu je bio sastanak s trgovačkim lancima i otkupljivačima s kojima se trebalo razgovarati o otkupnoj cijeni mlijeka. Posebnu pozornost trebala se posvetiti dampinškim cijenama.

“Vlada brine o mliječnom sektoru, koji je, na žalost, zadnjih desetak godina devastiran”, kazao je tada Tolušić nakon sastanka u Banskim dvorima. Dodao je da i dalje smatra kako u sektoru mljekarstva i stočarstva ima budućnosti. Ali treba proći još neko vrijeme da sve mjere koje poduzimamo i provodimo stupe na djelo i budu čvrsti oslonac mliječnom sektoru, istaknuo je lani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.