SOA odgovara: Netočno je da su otkrivene informacije koje mogu ugroziti nacionalnu sigurnost

Iz SOA-e komentirajući slučaj i navode Jutarnjeg lista, kažu kako ta agencija ima obvezu i stalno prati razvoj najnovijih tehnologija kako bi i u budućnosti bila sposobna štititi nacionalnu sigurnost i građane Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U svrhu tehnološkog razvoja, u suradnji s ostalim nadležnim tijelima RH, SOA prati stanje na tržištu, te je, preko posredničke tvrtke iz Republike Hrvatske, uspostavila kontakte s talijanskom softverskom tvrtkom Hacking Team 2011./2012. godine (prije mandata sadašnjeg ravnatelja), što je prepoznato kao kvalitetan kontakt pa se nastavio i narednih godina”, stoji u njihovu odgovoru.

Ističu i sljedeće:

“Radi istinitog informiranja i očuvanja povjerenja građana u odgovoran rad SOA-e ističemo da je u članku Jutarnjeg lista objavljeno niz neistina i pogrešnih zaključaka od kojih ističemo samo neke:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

· netočno je da su u korespondenciji otkrivene osjetljive informacije koje bi mogle ugroziti nacionalnu sigurnost,

· netočno je da su otkriveni detalji o financijskim planovima, prioritetima, strukturi, načinu funkcioniranje te tehničkim i operativnim sposobnostima SOA-e,

· netočno je da se u korespodenciji spominje ravnatelj u bilo kojem svojstvu,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

· netočno je da SOA ima imenovanog zamjenika ravnatelja, pa stoga nije ni moguće da se predstavnik posredničke tvrtke družio sa zamjenikom ravnatelja,

· netočno je da je tijekom susreta bilo fotografiranja djelatnika SOA-e,

· netočno je da su objavljeni dosad nepoznati e-mailovi u odnosu na one objavljene u srpnju 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bitno je napomenuti da se gotovo sva korespondencija objavljena na Wikileaksu obavljala između djelatnika posredničke tvrtke i Hacking Teama te ne odražava službene stavove ili planove SOA-e, a koje djelatnik posredničke tvrtke ne može ni znati.

Wikileaks je cjelokupnu korespodenciju talijanske tvrtke Hacking Team objavio 9. srpnja 2015. nakon što je ista ukradena sa servera tvrtke Hacking Team. Ukradeno je i objavljeno preko milijun e-mailova, a priču o tome su tijekom srpnja 2015. godine objavili hrvatski i svjetski mediji.

Hrvatski građani se mogu i dalje pouzdati da djelatnice i djelatnici Agencije odgovorno i profesionalno obavljaju svoje svakodnevne zadaće u zaštiti nacionalne sigurnosti i hrvatskog društva.”

Podsjetimo, u trenutku kada se čeka premijerova odluka o razrješenju šefa SOA-e Dragana Lozančića, Jutarnji list objavio je kako je u lipnju Wikileaks objavio e-mailove korespodencije između djelatnika SOA-e i talijanske kompanije u kojima se razotkriva identitet djelatnika SOA-e i cure podaci od vitalne važnosti za nacionalnu sigurnost. SOA je sve demantirala, napisavši da je netočno je da su objavljeni dosad nepoznati e-mailovi u odnosu na one objavljene u srpnju 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O cijeloj aferi pisao je i portal ICT Business u srpnju 2015.

Jutarnji list u današnjem izdanju donosi da je za kupnju softvera za nadziranje internetske komunikacije građana SOA predstavnicima talijanske kompanije navodno otkrila previše podataka o svom radu, djelatnicima i financijama. Za taj propust, tvrde u Jutarnjem listu, nitko nije odgovarao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.