U ime obitelji: Zbog otežanog prava glasa, 2/3 manje Hrvata izvan RH izlazi na izbore

Foto: narod.hr

Udruga U ime obitelji ističe da je hrvatskim biračima izvan Hrvatske već 10 godina sustavno otežano ili praktički onemogućeno pravo glasa, zbog čega ih 2/3 manje izlazi na izbore!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na predsjedničkim izborima 2009. je na 250 biračkih mjesta izvan Hrvatske glasalo 113.820 birača, dok je deset godina kasnije, u prvom krugu predsjedničkih izbora 2019., glasalo 65 posto birača manje – samo 40.774 na 124 biračka mjesta.

Iako imaju Ustavom zajamčeno jednako biračko pravo kao i birači u Hrvatskoj, birači izvan Hrvatske su diskriminirani promjenom Ustava, koju su u 2010. donijeli HDZ i SDP, prema kojoj u inozemstvu mogu glasovati samo u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništva, i Zakonom o registru birača koji je u 2012. donio SDP,  prema kojem se trebaju prethodno registrirati kako bi mogli pristupiti glasovanju.

Posljedica ovih smanjivanja biračkog prava Hrvata izvan Hrvatske je da su u nekim državama biračka mjesta udaljena više stotina kilometara od mjesta prebivališta birača te oni trebaju proći kompliciran postupak prijave za glasovanje, što ih sve demotivira da sudjeluju na izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, u Njemačkoj se može glasovati u šest gradova: Berlinu, Münchenu, Düsseldorfu, Stuttgartu, Frankfurtu i Hamburgu. Birači koji žive Kölnu, u kojem živi oko 4.500 Hrvata, do najbližeg biračkog mjesta, koje je u Frankfurtu, trebaju također putovati oko dva sata i prijeći oko 200 km. Njima će za ostvarenje svoga biračkog prava ukupno trebati četiri sata, a trošak putovanja će iznositi više od 50 eura.

U SAD-u se može glasovati u četiri grada: Chicagu, Los Angelesu, New Yorku i Washington DC-u. Birači koji žive u Pittsburghu, u kojemu je sjedište Hrvatske bratske zajednice, su praktički onemogućeni u glasovanju, osim ako se ne odluče putovati avionom do najbližeg biračkog mjesta u Washington DC-u ili potrošiti 8 sati na putovanje automobilom.

Međutim, čak i kad se registriraju i dođu na glasovanje, imaju poteškoća u ostvarivanju svojeg biračkog prava jer birački popisi, kako birača u Hrvatskoj, tako i izvan Hrvatske – nisu sređeni, a njihovo sređivanje je dodatno zakomplicirano procedurama prethodne registracije koje je uveo SDP-ov ministar Bauk. Prema informacijama koje smo dobili, više osoba u konzulatu u Frankfurtu nije moglo glasovati u prvom krugu predsjedničkih izbora 2019. jer se nisu našli na popisu, iako su se prethodno registrirali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se otklonile ove prepreke i manjkavosti u ostvarivanju biračkog prava hrvatskih državljana izvan domovine, krajnje je vrijeme da se poveća broj mjesta u inozemstvu u kojima se može glasovati i omogući dopisno i elektroničko glasovanje, što je u sklopu građanske inicijative „Birajmo zastupnike imenom i prezimenom“ u 2014. i “Narod odlučuje” u 2018. zatražilo više od 10 posto hrvatskih birača. 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [440.62 KB]

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.