Žrtve i dalje nisu zakonski zaštićene na adekvatan način

Udruga za podršku žrtvama i svjedocima održala je danas u Ministarstvu pravosuđa okrugli stol na temu „Poboljšanje pravnog, psihološkog i ekonomskog položaja žrtava i svjedoka“ na kojemu su brojni stručnjaci raspravljali o problemima i mogućim rješenjima u procesu pružanja podrške žrtvama i svjedocima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branka Žigante Živković, sutkinja na Visokom prekršajnom sudu u RH, izjavila je da je „napokon došlo vrijeme da se govori o žrtvama“ i da žrtve, trenutnim zakonima, nisu zaštićene na adekvatan način.

Živković je naglasila da su u tom području najmanje zaštićena djeca te da je u sudstvu potrebno zaposliti socijalne pedagoge i psihologe koji će pomagati žrtvama tijekom sudskih postupaka, ali i da je u samom sudstvu potrebno educiranje i poticanje na veću susretljivost prema žrtvama.

Sandra Veber, voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije, složila se da su danas svi više okrenuti počiniteljima i kaznenom djelu nego samim žrtvama te da je nužna daljnja edukacija i upoznavanje samih žrtava s njihovim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Zakonu o kaznenom postupku prava žrtve kaznenog djela su: pravo na psihološku i drugu stručnu pomoć, pravo na sudjelovanje u kaznenom postupku, pravo na savjetnika na teret proračunskih sredstava, pravo na naknadu materijalne i nematerijalne štete te pravo na informaciju suda, državnog odvjetništva ili policije o svojim pravima.

Veber je naglasila da ni sami policijski službenici ne znaju dati odgovore žrtvama kako mogu konzumirati svoje pravo i da bi ih ubuduće o tome trebalo educirati, a žrtve upućivati na udruge poput Nacionalnog pozivnog centra.

Nacionalni pozivni centar, za pružanje informacija i savjeta žrtvama kaznenih djela, s radom je započeo 16. srpnja 2013. godine i do sada je zaprimio 1847 poziva čime je dokazana potreba za uslugama koje se ondje mogu dobiti i koje pružaju 52 volontera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnje se u Hrvatskoj prijavi i do 70 000 kaznenih djela, a velik broj slučajeva ostane neprijavljen zbog straha od počinitelja ili uslijed nedostatka informacija o svim koracima koje treba poduzeti.

„Upravo zbog toga nužno je osigurati cjeloviti sustav podrške koji može odgovoriti na potrebe žrtava i svjedoka te zaštiti njihova temeljna prava. Samo zajedničkim naporima i djelatnošću institucija i nevladinog sektora možemo sustav podrške žrtvama i svjedocima u Hrvatskoj učiniti dostupnim svim građanima kojima je takva vrsta usluge potrebna“, stoji u izjavi s okruglog stola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.