Prije nešto više od mjesec dana medije je preplavila vijest o pojavi novog soja koronavirusa u Velikoj Britaniji koji se, kako se tvrdilo, još brže nego dosada aktualna varijanta koronavirusa. Kao posljedica toga došlo je do obustave zračnog prometa mnogih europskih država s Velikom Britanijom ili pak do otežanog prometa iz tog smjera.
Upravo kada su brojke zaraženih u Hrvatskoj počele padati, pojedinci su pokušali širiti strah od novog britanskog soja. Njemačka kancelarka Angela Merkel postojanjem britanskog soja opravdava moguće zatvaranje čak do travnja ove godine.
> Merkel predviđa zatvaranje do travnja: ‘Moramo zaustaviti britanski soj virusa’
> Stožer o popuštanju mjera, nedostatku cjepiva, novom soju virusa i preminulom dječaku
> Fijasko masovnog cijepljenja: Cijepljena elita će letjeti, ići u kina, a ostali?
O novom soju koronavirusa govorila je u ponedjeljak ravnateljica infektivne klinike “Dr. Fran Mihaljević”, dr. Alemka Markotić.
– Moguće je da nekoliko ljudi s novim sojem već cirkulira ako su došli izvana. Zasad se nigdje nije pojavio povećani broj inficiranih, i to je jedan od indirektnih pokazatelja da nema replikacije tog virusa ako je i došao u Hrvatsku. Bitno je istaknuti da će se zabilježiti i dodatne mutacije u budućnosti, ali one ne moraju biti loše za ljude. Mutacije češće škode virusu nego pojačavaju njegovu infektivnost. Situacija će se ozbiljno pratiti s obzirom da se nije očekivalo od ovog virusa da napravi brze mutacije.
Na pitanje kako će se otkrivati novi soj virusa, Markotić rekla je kako se osim PCR testova radi i sekvenciranje koje može dodatno detektriati nove sojeve i mutacije.
Ubrzo su se počele pojavljivati i vijesti o još navodnih novih sojeva koronavirusa. Mi smo u nastavku izdvojili koji su se sve sojevi, prema medijskim izvještajima, dosad pojavili i što znamo o njima.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (EDCD) izvještava o širenju tri inačice virusa – VOC 202012/01 (britanski soj), 501Y.V2 (južnoafrički soj) i varijanti P.1 (brazilski soj). Smatra se da su ove varijante zabrinjavajuće zbog mutacija koje su dovele do povećane prenosivosti i pogoršanja epidemioloških situacija na područjima na kojima su otkrivene te varijante.
Britanski soj
Varijanta virusa VOC 202012/01 prepoznata je kao zabrinjavajuća na jugu Velike Britanije u prosincu 2020., mada je prvi uzorak u kojem se mogla identificirati pronađen još u rujnu. Od tada je postala prevladavajućom varijantom virusa koja kruži Velikom Britanijom, piše T-portal.
Ovaj britanski soj virusa karakterizira, kako se navodi u medijima, značajno povećana prenosivost. To je pak, zaključuje se, pridonijelo povećanoj incidenciji, hospitalizaciji i pritisku na zdravstveni sustav od druge polovice prosinca. Procjenjivalo se da je ovaj soj 50 posto prenosiviji od ostalih sojeva koji cirkuliraju Velikom Britanijom.
Preliminarne studije pokazuju da nema dokaza da je VOC 202012/01 povezan sa značajno drugačijom ozbiljnošću infekcije ili da nerazmjerno utječe na određene dobne skupine više od prethodnih virusa u cirkulaciji. Međutim, kao rezultat povećane incidencije, Velika Britanija je do siječnja 2021. prijavila najvišu dnevnu smrtnost od Covida-19 od početka pandemije.
Porast broja slučajeva i hospitalizacija bilježi i Irska, u kojoj je nedavno identificirana i lokalna cirkulacija VOC 202012/01, a prijenos ove varijante virusa zamijećen je i u Danskoj.
Južnoafrički soj
Za južnoafrički soj koronavirusa tvrdi se da je i do 50 posto zarazniji od osnovnog soja. Pojavio se u Južnoafričkoj republici, afričkoj zemlji koja je najpogođenija koronavirusom – ima više od 1,3 milijuna zaraženih.
U toj državi drugi je val pandemije silno opteretio zdravstveni sustav, a u prosincu, kada se pojavio i novi soj, vlasti su uvele dodatna ograničenja.
Oko 90 posto infekcija u toj zemlji sada je posljedica te nove varijante, sugerira sekvenciranje, ali o njoj se zna puno manje. Ova varijanta ima 17 mutacija.
Južnoafrička varijanta zabrinula je znanstvenike zbog neobično velikog broja mutacija, posebno u proteinu koji virus koristi za vezivanje i zarazu ljudskih stanica. Ovaj je soj neovisan o varijanti otkrivenoj u Velikoj Britaniji, ali dijeli neke mutacije s njom, piše T-portal.
Do 19. siječnja ove godine 501Y.V2 je identificiran u deset europskih zemalja. Jedna skupina ove varijante trenutno se istražuje u Francuskoj. Uz Francusku, Izrael i Velika Britanija također je prijavila slučajeve ili skupine slučajeva 501Y.V2 koji nisu povezani s putovanjima. Preostali slučajevi identificirani u Europskoj uniji uglavnom su povezani s putovanjima, ali ne samo iz Južnoafričke Republike.
Prije nekoliko dana prvi slučaj južnoafričke varijante koronavirusa otkriven je i u Portugalu, objavio je zdravstveni institut Ricardo Jorge. Ta zemlja nastoji obuzdati veliki rast slučajeva zaraze koji se djelomično pripisuje širenju britanske varijante, javio je Dnevnik Nove TV.
Brazilski soj
Brazilski soj koronavirusa dosada je registriran samo na Brazilcima. Soj je prvi put registrirao Nacionalni institut za zarazne bolesti početkom ovog mjeseca na četvero putnika koji su došli u Tokio iz brazilske države Amazonas.
Kako mediji navode, znanstvenici vjeruju da će ova varijanta biti i zaraznija od ostalih.
Neki epidemiolozi u Brazilu kažu da te osobine znače da je novi soj ‘najpouzdanije objašnjenje’ za novi val slučajeva u Manausu, glavnom gradu brazilske države Amazonas.
Otprilike smo sad s novim varijantama na početku kao što smo bili prije godinu dana gdje nismo puno toga znali”, objašnjava Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti ”Dr. Fran Mihaljević”, prenosi zimo.dnevnik.hr.
Jer, strahuje Markotić, posljednji otkriveni, brazilski soj, mogao bi biti otporan na antitijela onih koji su virus već preboljeli, pa čak se i cijepili.
”Za koju se najmanje za te promjene zna, ali se doima da su to dodatne promjene u odnosu i na Ujedinjeno Kraljevstvo i na Južnu Afriku i da se čini da bi taj virus mogao izbjeći dijelom i odgovor antitijelima”, rekla je Markotić.
”Neka istraživanja su pokazala da i južnoafrički i brazilski soj može pobjeći od dijela protutijela što je nastalo cijepljenjem ili prirodnim imunitetom, no to nije neuobičajeno, pogotovo kad se radi o prirodnom imunitetu da u potpunosti pobjegne od njega tako da će većina nas koji smo preboljeli imati bar djelomičnu zaštitu”, kazao je znanstvenik Gordan Lauc.
Budući da se sekvencioniranja ne rade često, nije nam poznato koliki je ukupan broj slučajeva za svaki pojedini soj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa