Modernino cjepivo Spikevax odobreno za djecu od 12 do 17 godina

cjepivo
epa08921960 (FILE) - The Moderna COVID-19 vaccination to be given to LAFD personnel at Station 4 in Los Angeles, California, USA, 28 December 2020 (reissued 06 January 2021). The European Medicines Agency (EMA) has recommended the authorization of the Moderna COVID-19 vaccine in the EU. EPA/Gary Coronado / POOL

EMA je odobrila upotrebu cjepiva Spikevax za djecu od 12 do 17 godina. Dosad je bilo odobreno za starije od 18 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spikevax će se kod djece koristiti i primjenjivati jednako kao i kod odraslih. Morat će primiti dvije doze u mišić nadlaktice i to s četiri tjedna razmaka.

Djelovanje ovog cjepiva testirano studijom koja je obuhvatila 3.732 djece u dobi od 12 do 17 godina. Studija je pokazala da je proizvodnja antitijela nakon primitka Spikevaxa kod djece usporediva s onom kod ljudi od 18 do 25 godina, prenosi N1.

Cjepivo je dobilo 2163 djece i nitko od njih se nakon toga nije zarazio Covidom-19. Četvero djece od njih 1073 koji su dobili placebo, zarazilo se. Zbog toga je zaključeno da je efikasnost cjepiva kod djece od 12 do 17 godina sliča onoj kod odraslih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba li cijepiti djecu?

Podsjetimo, prvo organizirano grupno cijepljenje djece u dobi od 12 do 16 godina u Hrvatskoj počelo sredinom lipnja u Rijeci prije par dana. Iako hrvatski epidemiolozi naglašavaju da nema razloga za strah i potiču cijepljenje djece, svjetski stručnjaci pokazuju neslaganje u ovom pitanju.

Do koje su razine djeca širitelji virusa i bi li trebala biti cijepljena nakon dostatne procijepljenosti odrasle populacije – pitanje je žustrih rasprava. SAD je u svibnju odobrio Pfizerovo cjepivo za djecu i procijepio više od 7 milijuna djece u dobi od 12 do 18 godina. Slično postupaju i Japan, Velika Britanija i Europska unija. Međutim, ozbiljni slučajevi zaraze koronavirusom u djece iznimno su rijetki. Analiza stanja provedena u svibnju 2020. diljem 26 zemalja pokazala je da je samo 0.14% djece zaražene SARS-CoV-2 virusom razvilo opasne upale. Ostale zdravstvene komplikacije također su nisu učestale, pisao je nature.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.