Postcovid sindrom kod djece: ‘Bitno je reagirati na vrijeme, terapija je u većini slučajeva uspješna’

Foto: GettyImages

Profesorica Alemka Markotić komentirala je na konferenciji Stožera civilne zaštite podatak da je u Istri sve veći postotak zaraze koronavirusom kod djece te objasnila kakva je situacija u Klinici ‘Fran Mihaljević’ gdje se liječe djeca oboljela od sindroma multisistemske upale (MIS-C).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekla je kako se kontinuirano se u Klinici liječe djeca sa pojavom blažih ili nešto težih oblika koji su zasad sa dobrim ishodom.

“Bitno je da je taj sindrom prepoznat, da naši liječnici uspijevaju to dobro rješavati i da zasada nemamo s tim većih problema. Bitno je to prepoznati, dovesti dijete na vrijeme i dalje se provodi terapija koja je zasad u većini slučajeva bila uspješna”, kazala je.

Multisistemski inflamatorni sindrom (MIS-C) prezentira se lošim općim stanjem, šokom i srčanim zatajenjem. Javljaju se često gastrointestinalni simptomi, bolovi u trbuhu, povraćanje, proljevi te nespecifični osipi na različitim dijelovima tijela. Također i konjuktivitis, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MIS-C može izazvati zatajenje svih organa. Zasad je poznato da počinje naglo, izrazito povišenim temperaturom. U bolnicama pri testiranju dio djece nije više pozitivan na Sars-Cov2, ali u krvi im se dokazuje da imaju antitijela na covid kao pouzdan znak da su ga preboljeli.

Dosadašnja istraživanja pokazuju da djeca koja razviju MIS-C u 70 posto slučajeva zahtijevaju skrb na odjelima intenzivne njege. Liječenje je specifično, daje se kombinacija kortikosteroida da se smiri reakcija imunosustava i imunoglobulin. Kod 10 posto djece koja prebole MIS-C ostaje oštećenje srca. Inače, smrtnost od ovog sindroma kod djece, kako je zabilježeno u literaturi, iznosi oko 1,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.