Prof. Primorac o koronavirusu, otkrio što možemo učiniti za svoje zdravlje: ‘Važan je i vitamin D…’

Dragan Primorac
Foto: Fah

U četvrtak je bilo 95 novozaraženih koronavirusom, sa žarištima u Zagrebu i Đakovu. Veliki broj mladih zarazio se u narodnjačkim noćnim klubovima u glavnom gradu, gdje je tijekom popodneva potvrđeno još 18 slučajeva zaraze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Praktički nema kluba u kojem se netko nije zarazio”, upozorio je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, Zvonimir Šostar.

> (VIDEO) Ravnatelj Štampara potvrdio 18 novih slučajeva u Zagrebu: ‘Najviše zaraženih su mladi koji su bili u narodnjačkim klubovima’

Imamo gotovo sve indicije da je postojeća varijanta koronavirusa slabija, rekao je liječnik i znanstvenik prof. dr. Dragan Primorac, član Vladinog Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa, jutros u HRT-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primorac je rekao da danas puno više znamo o virusu i puno smo sigurniji kako se ponašati.

– Prema brojnim pokazateljima – naravno, liječnici su uvijek oprezni jer ne žele da se populacija opusti – imamo gotovo sve indicije da je postojeća varijanta virusa ipak slabija i da je znatno manji broj ljudi koji razvijaju teže komplikacije nego što je to bilo u periodu veljače, rekao je Primorac, dodavši da je otprilike takva situacija na više-manje svim kontinentima.

– Broj oboljelih na respiratorima u državama koje ja pratim je drastično smanjen, rekao je Primorac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primorac je predstavio svoj model molekularnog i serološkog testiranja koji je primijenjen u hrvatskom nogometu.

– Testirali smo jedan cijeli sustav gotovo mjesec dana. Kad smo pokazali da on funkcionira, uveli smo prvi na svijetu sistematsko testiranje utvrđivanjem prisustva nukleinskih kiselina virusa, rekao je Primorac.

Primorac je rekao da je ta metoda toliko osjetljiva da može otkriti prisustvo 10 pikograma molekula nukleinskih kiselina virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– FIFA i UEFA su sjajno reagirale na taj model i kad bi taj model funkcionirao svaki dan, u svakom sportu, ili pred nogometne utakmice ili pred međunarodne utakmice, mi bi zapravo zaštitili jednu cijelu populaciju i ne bi bilo šanse da se dogodi transmisija virusa, rekao je Primorac.

Odgovarajući na pitanje je li se taj model moglo primijeniti i na teniskom turniru u Zadru rekao je da se vrlo teško vraćati u prošlost, ali da nema nikakvog razloga da se taj model ne aplicira na sve druge sportove.

Što se cjepiva tiče, kaže: ‘Moramo pričekati, ne želimo više problema nego što ih sada imamo’.

Primorac je rekao da za cjepivo koje razvija Moderna druga klinička faza jako dobro završava te da su pokazali kako je na određenom broju ispitanika razina protutijela gotovo identična ili viša od razine protutijela koju razviju osobe koje u prirodnom kontaktu prebole Covid-19, što je, kaže, fenomenalna vijest. Međutim, dodao je, jako je oprezan jer smo 2012. imali razvijeno cjepivo za SARS-CoV i životinje na kojima su vršeni pokusi pokazale su iznimno visoko razvijanje protutijela, ali su ipak stradale zbog oštećenja pluća i jetra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Trebamo naučiti živjeti s virusom’

Primorac je također rekao da moramo biti odgovorni i optimistični te da naš organizam ima golemu snagu koju ne smijemo negirati. Rekao je i da nismo zaustavili epidemiju gripe, ali smo naučili živjeti s njom.

“Čovjek koji je u boljoj fizičkoj pripremljenosti, nije u hipovitaminozi vitamina D, drži socijalnu distancu, ponaša se odgovorno i u sredini je koja ima količinu vlažnosti, je već zaštićen”.

– Naravno da nikome ne pada pamet, kad ima visoku temperaturu, da odlazi u kolektiv i širi bolest. Slično je s Covidom-19. Život mora ići naprijed, poručio je Primorac, koji smatra da o drugom valu ne trebamo ni govoriti.

Rekao je da nam je iznimno važno stanje u susjedstvu i reagira li Europska unija na isti način, kao i da ne treba zaustaviti ekonomiju i blokirati državu.

Koronavirus u svijetu

U posljednja 24 sata u Brazilu zabilježeno je 39.483 novopotvrđenih slučajeva koronavirusa u protekla 24 sata i 1141 umrlu osobu, objavilo je Ministarstvo zdravstva.

Preliminarna studija pacijenata hospitaliziranih zbog COVID-19 pokazala je da bolest u nekim teškim oblicima može uzrokovati oštećenja mozga, izazvati komplikacije poput moždanog udara, upale te simptoma poput psihoze i demencije. To su rezultati prve detaljne studije raspona neuroloških komplikacija COVID-19, rekli su istraživači, naglasivši potrebu za opsežnijim studijama kako bi se otkrili mehanizmi koji se kriju iza njih i olakšala potraga za lijekom.

Stanovnici u dijelovima Lisabonske regije morat će ostati u svojim domovima od idućeg tjedna, dok se portugalske vlasti bore sa zabrinjavajućim valom koronavirusa na obodima grada, objavila je vlada u četvrtak.

Portugal se smatra primjerom zemlje koja se uspješno bori protiv koronavirusa, a karantena je u toj zemlji ukinuta 4. svibnja.

Međutim, lokalizirana žarišta u siromašnim četvrtima i industrijskim središtima, kao i žarišta nastala zbog ‘partijanja’ na obali, uzrokovala su dnevni porast broja zaraženih koji se mjerio u stotinama prošloga mjeseca.

Vlasti u Barceloni lansiraju aplikaciju koja će pomoći turistima da isplaniraju svoju rutu i izbjegnu gužve.

Zemlje poput Italije i Španjolske, u kojima turizam čini osminu BDP-a, očajnički pokušavaju privući posjetitelje i spasiti ljetnu sezonu. No, strahuje se da će povratak masovnom turizmu izazvati drugi val pandemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.