11. travnja 1951. Kamen sudbine – kako su Englezi oteli krunidbeni kamen škotskih kraljeva?

Foto: Gordon Robb, flickr

Kamen sudbine (Stone of Destiny) naziv je za čuveni kamen na kojem su krunjeni škotski kraljevi. Težine oko 152 kilograma, tradicionalno mjesto bilo mu je u samostanu Scone, kamo bi svaki škotski kralj došao na dan krunidbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem je nastao kad je engleski kralj Edward I. (poznat iz filma Braveheart) napravio invaziju Škotske i oteo kamen, odnijevši ga u London. Edward I. dao je kamen ugraditi u englesko kraljevsko prijestolje (legendarno prijestolje sv. Eduarda Ispovjednika) u Westminsterskoj opatiji. Na taj način bi svaki budući engleski kralj prilikom krunidbe automatski postajao i škotskim kraljem.

Četiri škotska studenta odlučila su 1950. silom vratiti kamen iz Londona u Škotsku, kamo pripada. Na Božić 1950. godine ukrali su kamen iz Westminsterske opatije i tajno ga prevezli u Škotsku. Britanska vlada naredila je istragu, no bila je bezuspješna.

Kamen je tek na današnji dan 1951. godine osvanuo u škotskom samostanu Arbroath, na oltaru crkve. Pretpostavlja se da su ga studenti tamo ostavili misleći kako Crkva ne će dopustiti da se kamen vrati u London. Ipak, kamen je vraćen u Westminstersku opatiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek 1996. odlučila je britanska vlada pokloniti Kamen sudbine Škotskoj i to je učinjeno na dan sv. Andrije te godine. Kamen od tada leži u dvorcu u Edinburghu, pokraj škotskih kraljevskih dragulja.

Postoji, međutim, obaveza da pri sljedećim krunidbama britanskih kraljeva, Kamen sudbine za tu priliku bude donesen u London, a kasnije može opet biti vraćen. U međuvremenu su se javile sumnje da kamen koji su studenti ostavili na oltaru crkve zapravo nije pravi nego kopija, a da je pravi kamen skriven na nekom tajnom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.