12. svibnja 1940. – Nijemci brzim tenkovskim prodorom okupirali Francusku

Foto: Bundesarchiv, commons.wikimedia.org

Zanimljivo je da su Nijemci ušli u Francusku iz Belgije, čime su zaobišli poznatu utvrđenu Maginotovu liniju koja je pokrivala njemačko-francusku granicu. Poznati general Heinz Guderian bio je jedan od najzaslužnijih za brz njemački prodor tenkovima. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1940. oklopne trupe njemačkog Wehrmachta prodrle su u sjevernu Francusku u brzom manevru. Zanimljivo je da su Nijemci ušli u Francusku iz Belgije, čime su zaobišli poznatu utvrđenu Maginotovu liniju koja je pokrivala njemačko-francusku granicu.

Naime, još znatno prije Drugog svjetskog rata Francuzi su jako utvrdili granicu s Njemačkom, očekujući eventualni napad samo iz tog smjera. Na sjeveru su mislili da je brdsko područje Ardena na belgijsko-francuskoj granici samo po sebi dovoljna prirodna prepreka. Međutim, bili su potpuno u krivu.

Njemačke oklopne jedinice prošle su kroz Ardene velikom brzinom i našle su se na sjevernoj granici Francuske, zaobišavši Maginotovu liniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nijemci su prethodno prvo izvršili invaziju Belgije, Nizozemske i Luksemburga, a zatim sa sjevera prodrli u Francusku. Ključna osoba za njemačku uspješnu strategiju bio je, po svemu sudeći, general Heinz Guderian. Njegove “Panzer” (oklopne tj. tenkovske) trupe izvršile su neočekivano brz prodor kroz Ardene prema Atlantskom oceanu, pri čemu su kao srpom odsjekle od matične zemlje velik broj francuskih jedinica stacioniranih u Belgiji.

Upravo su Guderianove Panzer-trupe na današnji dan došle do francuskog sjevernog grada Sedana, gdje su se nalazili ključni mostovi za prijelaz preko rijeke Meuse (ona je otprilike paralelna s nedalekom belgijsko-francuskom granicom). Sljedećeg su dana tri Guderianove oklopne divizije potpomognute elitnom pješačkom divizijom “Großdeutschland” prešle rijeku Meusu i uspostavile mostobran.

Zapovjednik Luftwaffe Hermann Göring obećao je Guderianu jaku zračnu podršku i doista ju je i dao. Naime, njemački zrakoplovi izveli su kod rijeke Meuse u blizini Sedana vjerojatno najjači bombarderski napad u povijesti dotadašnjeg ratovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve u svemu, njemački je prodor bio uspješan i nastavljen je, sve dok Francuska nije potpuno vojno poražena u rekordnom roku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.