3. veljače 1959. Amerika – najveća tragedija u povijesti rock and rolla

Foto:Wikipedia

Buddy Holly, Ritchie Valens i J. P. Richardson (The Big Bopper) poginuli su zajedno na današnji dan 1959. u teškoj zrakoplovnoj nesreći u snježnoj Iowi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan kad je umrla glazba (The Day the Music Died) – rečenica je koja se veže uz tragediju koja je, uz niz drugih negativnih kretanja u rock glazbi te godine, skrivila još tamniji dodatak prethodnoj izjavi, točnije tvrdnju po kojoj je 1959. godine – umro rock and roll. Iako nedvojbeno preoštra i odveć pesimistična, ova je tvrdnja te davne 1959. godine imala itekako čvrsto uporište u nizu kaotičnih zbivanja koja kao da su nagoviještala kraj postojanja pred tek pet godina zaživjelog glazbenog izraza. Jer, sredinom pedesetih novi je glazbeni pravac stvoren melodioznom kombinacijom rhytam & bluesa, soula, gospela i country zvuka poput nezaustavljivog uragana poharao najprije Ameriku, proširivši se potom brzinom rock’n’roll zvuka i na ostali zapadni svijet, dotaknuvši čak i zemlje iza željezne zavjese i Australiju.

Na današnji dan 1959. dogodila se najteža nesreća u povijesti rock and rolla, kad su poginula tri slavna glazbenika u istoj avionskoj nesreći. Naime, Buddy Holly, Ritchie Valens i J. P. Richardson (The Big Bopper) putovali su toga dana u malenom zrakoplovu tipa Beechcraft Bonanza iz Iowe u Minnesotu na svojoj glazbenoj turneji. Srušili su se nakon samo desetak kilometara leta u kukuruzište sjeverno od aerodroma. Udarili su u zemlju pri brzini od oko 270 kilometara na sat i sva su četvorica poginula od udara. U pjesmi “Američka pita” današnji tragični dan nazvan je “The day the music died” (“Dan kada je umrla glazba”).

Razmjeri tragedije bili su veliki jer su Holly (22) i Valens (17) bili na početku karijere koja je bila toliko obećavajuća da su mnogi s razlogom predviđali kako će obojica nadmašiti Elvisa Presleyja i ostale pionire rock and rolla, a i nešto stariji The Big Bopper (28) kretao se, nakon sjajnog hita »Chantilly Lace«, uzlaznom putanjom. Pravu histeriju tuge kod tinejdžera tog doba izazvale su smrti Hollyja i Valensa. Buddy Holly je do tog trenutka s dva objavljena albuma i nizom sjajnih singl ploča te majstorskim spojem countryja i rock and rolla doslovce osvajao sve uzraste, približivši više no itko prije njega rock and roll zvuk i starijim generacijama, stvorivši time podlogu za daljnje širenje tržišta te glazbe, a Ritchie Valens je životnom pričom o uspjehu mladića s dna društvene ljestvice, te svojim latino podrijetlom, na najbolji mogući način koristio širenju tog magičnog zvuka na veliko tržište španjolskoga govornog područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.