Buddy Holly, Ritchie Valens i J. P. Richardson (The Big Bopper) poginuli su zajedno na današnji dan 1959. u teškoj zrakoplovnoj nesreći u snježnoj Iowi.
Dan kad je umrla glazba (The Day the Music Died) – rečenica je koja se veže uz tragediju koja je, uz niz drugih negativnih kretanja u rock glazbi te godine, skrivila još tamniji dodatak prethodnoj izjavi, točnije tvrdnju po kojoj je 1959. godine – umro rock and roll. Iako nedvojbeno preoštra i odveć pesimistična, ova je tvrdnja te davne 1959. godine imala itekako čvrsto uporište u nizu kaotičnih zbivanja koja kao da su nagoviještala kraj postojanja pred tek pet godina zaživjelog glazbenog izraza. Jer, sredinom pedesetih novi je glazbeni pravac stvoren melodioznom kombinacijom rhytam & bluesa, soula, gospela i country zvuka poput nezaustavljivog uragana poharao najprije Ameriku, proširivši se potom brzinom rock’n’roll zvuka i na ostali zapadni svijet, dotaknuvši čak i zemlje iza željezne zavjese i Australiju.
Na današnji dan 1959. dogodila se najteža nesreća u povijesti rock and rolla, kad su poginula tri slavna glazbenika u istoj avionskoj nesreći. Naime, Buddy Holly, Ritchie Valens i J. P. Richardson (The Big Bopper) putovali su toga dana u malenom zrakoplovu tipa Beechcraft Bonanza iz Iowe u Minnesotu na svojoj glazbenoj turneji. Srušili su se nakon samo desetak kilometara leta u kukuruzište sjeverno od aerodroma. Udarili su u zemlju pri brzini od oko 270 kilometara na sat i sva su četvorica poginula od udara. U pjesmi “Američka pita” današnji tragični dan nazvan je “The day the music died” (“Dan kada je umrla glazba”).
Razmjeri tragedije bili su veliki jer su Holly (22) i Valens (17) bili na početku karijere koja je bila toliko obećavajuća da su mnogi s razlogom predviđali kako će obojica nadmašiti Elvisa Presleyja i ostale pionire rock and rolla, a i nešto stariji The Big Bopper (28) kretao se, nakon sjajnog hita »Chantilly Lace«, uzlaznom putanjom. Pravu histeriju tuge kod tinejdžera tog doba izazvale su smrti Hollyja i Valensa. Buddy Holly je do tog trenutka s dva objavljena albuma i nizom sjajnih singl ploča te majstorskim spojem countryja i rock and rolla doslovce osvajao sve uzraste, približivši više no itko prije njega rock and roll zvuk i starijim generacijama, stvorivši time podlogu za daljnje širenje tržišta te glazbe, a Ritchie Valens je životnom pričom o uspjehu mladića s dna društvene ljestvice, te svojim latino podrijetlom, na najbolji mogući način koristio širenju tog magičnog zvuka na veliko tržište španjolskoga govornog područja.