Unatoč kiši i jakom olujnom nevremenu Splićani i njihovi gosti u petak navečer su pohrlili u devetnaest muzejskih i galerijskih ustanova grada koje su im u tradicionalnoj 10. Noći muzeja pod zajedničkim nazivom “Izumi i otkrića – Nikola Tesla univerzalni um”, pripremili iznimno bogat kulturni program.
Gradonačelnik Ivo Baldasar je u 18 sati, u Muzeju grada Splita otvorio izložbu Art-Password, a osim edukativnog programa za najmlađe u tom su muzeju među ostalim održane priče o Dioklesu i Marulu.
Galerija umjetnina građanima je u samo jednoj noći ponudila četiri izložbe. Uz već prethodno postavljenu vrlo vrijednu zbirku Ive Tartaglie otvorene su i izložbe Jirija Valocha “Riječ kao slika”, Borisa Bućana “Bućan Art” iz kolekcije Marinko Sudac, te “Izvan vremena i prostora”. Zanimljivo je bilo i u Muzeju sporta u kojem su se s građanima nakon odgledane izložbe dresova, pokala, plaketa i zastavica KK Jugoplastika koja ove godine slavi 70 godina, družili Rato Tvrdić, Damir Šolman, Željko Jerkov, Dino Rađa, Đurđica Bjedov, Ivica Šurjak, Tina Erceg i drugi koji su zainteresiranima dijelili autograme.
Muzej Hrvatskih arheoloških spomenika mnoge je posjetitelje privukao glavnom temom noći, knezom Branimirom o kojem su prikazali epizode iz serije “Hrvatski kraljevi” u produkciji HRT- a. Mladi su sudjelovali na likovnoj radionici, dok su oni nešto stariji razgledali izložbu Ljubomira Gudelja o rezultatima arheoloških istraživanja i konzervatorskih radova provedenih od 1993. – 2010. godine na arheološkom lokalitetu Crkvine u Cisti Velikoj.
Dvojica crnogorskih akademskih slikara Rajko Todorović – Todor i Igor Rakošević izlagali su svoje radove u Staroj gradskoj vijećnici, a najpoznatiji hrvatski astronom Korade Korlević na Zvjezdanom selu Mosor je imao predavanje. Za to vrijeme u Podrumima Dioklecijanove palače su prezentirana najnovija arheološka istraživanja.
U info zoni su bili izloženi završni radovi studenata Umjetničke akademije u Splitu, a u Hrvatskom pomorskom muzeju izložbe s temama iz hrvatske povijesti. Poznati splitski fotograf Ante Verzotti u Galeriji Emanuel Vidović izložio je svoje fotografije “A propos Split”, a Zorana Jurić Šabić u Galeriji Meštrović izložbu “Dekodiranje Meštrovića: Ikonološka studija skica za dekoraciju kupole Crkve Presvetog Otkupitelja u Otavicama”.
“Kako su nastali biciklisti” izložba je koja se mogla razgledati u Ateljeu Vaska Lipovca, u Etnografskom muzeju je među ostalim predstavljen projekt “Peškarija”, te u Prirodoslovnom muzeju projekcije dokumentarnih filmova.
Bogat program i u Rijeci
U Rijeci su otvorene dvije nove izložbe – “Ratne boje” u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja, posvećene 20. godišnjici akcije Oluja i izložba radova umjetničkog dvojca Žižić/Kožul u galeriji Mali salon.
Izložba “Ratne boje” autora stručne koncepcije Damir Batistić i Ive Mileusnića predstavalja prikaz cjelokupne vojnoredarstvene akcije Oluja, s naglaskom na značenje sudjelovanja postrojbi iz ovog područja.
Izložene su borbene odore, naoružanje, zastave i drugi znakovi postrojbi te fotografije iz razdoblja akcije. U prostoru muzeja su riječke umjetnice Sandy Uran, Izabela Peculić i Anamarija Reljac izvele performans “Ratnici”.
Damir Žižić i Kristian Kožul su se predstavili izložbom “Wonderful thing will happen” kojom se referiraju na posttranzicijsku stvarnost.
U izložbenom prostoru Muzeja moderne i suvremene umjetnosti može se razgledati izložba Media-Scape – Izvanredno stanje.
Prirodoslovni muzej je organizirao vodstvo kroz novi dio stalnog postava “Plavetnilo – raznolikost života u podmorju Kvarnera” te je priredio radionice za djecu i odrasle s temom najvećih otkrića u zbirkama muzeja. Muzej grada Rijeke se pridružuje Noći muzeja mogućnošću razgledavanja aktualne izložbe akvizicija muzeja u protekle četiri godine te izložbom staklenih objekata Silvestra Ulricha.
Državni arhiv u Rijeci je otvorio gostujuću izložbu Državnog arhiva u Zadru “Veliki rat” o Prvom svjetskom ratu od atentata u Sarajevu do ulaska talijanske vojske u Zadar. U riječku Noć muzeja uključilo se i Društvo arhitekata s trima izložbama u svom prostoru i to izložbom radova članova ovog Društva u 2013. i 2014. godini, izložbi arhitektonskih radova Kazimira Ostrogovića te predloženih arhitektonskih inicijativa za kandidaturu Rijeke za Europsku prijestolnicu kulture.
Izložba “Županija u jednom danu” te zbirka fotoaparata i pribora mogla se razgleedati u Galeriji Principij Fotokluba Rijeka. U Rijeci su program manifestacije obogatili još i Sveučilišna knjižnica Rijeka u prostoru Izložbe glagoljice, Astronomski centar s nizom projekcija, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Rijeka s izložbom Saše Jantoleka i još neke galerije i izložbeni prostori.
Tekst se nastavlja ispod oglasa