U četvrtak su u prostorijama Knjižare Nova u Osijeku u organizaciji Matice hrvatske Osijek, dr. sc. Ivica Šola i Ivo Džeba, uz moderiranje Domagoja Tomasa asistenta na Filozofskom fakultetu u Osijeku, održali tribinu o Gilbertu Keithu Chestertonu, engleskom piscu i novinaru iz prve polovice dvadesetog stoljeća.
Ideja tribine bila je osječkoj publici predstaviti lik i djelo ovog znamenitog engleskog pisca te pokretanje Chesterton kluba u Osijeku, kao prilike za nastavljanje s upoznavanjem njegove misli i važnosti za naše razdoblje. O njegovom značaju dovoljno govore podatci da je za života bio primljen u osobnu audijenciju kod pape Pija XI., koji mu je dodijelio titulu Fidei defensor (branitelj vjere) te da gotovo nema kutka svijeta u kojem Chesterton nije ostavio svoj utjecaj na neke od najznačajnijih pisaca, od C.S. Lewisa i Tolkiena u Engleskoj, Solženjicina u Rusiji, pa sve do Borgesa u Argentini.
Nakon uvodnih riječi, Ivo Džeba je progovorio o osebujnosti Chestertonove uloge u engleskom društvu svojega vremena, obzirom da je zauzimao sve najnepopularnije pozicije. Bio je katolik, protivnik engleskog imperijalizma, kao i borac protiv različitih novotarija poput eugenike i pokreta kontrole rađanja koje su se počele širiti, a i danas imaju značaj.
„Chestertonov stav je bio da se pravi borci protiv društvenih tiranija moraju suprotstavljati onim tiranijama koje su u društvu u naponu svoje snage, dok se samo slabići obračunavaju s dvije tisuće godina starim institucijama poput Katoličke Crkve, nazivajući to nekakvom odvažnošću.“ istaknuo je Džeba.
Dr. sc. Šola, govorio je Chesteronovoj kritici užurbanosti suvremenog društva, koje se rijetko zaustavlja da razmisli kamo uopće ide. Chesterton je smatrao kako je majmun evoluirao u čovjeka kada je prestao skakati s jedne lijane na drugu i odlučio razmisliti postoji li neki efikasniji način putovanja. Tada se uspravio na svoje noge. Današnji čovjek kao da radi evolucijski korak unazad, ne zaustavlja se u svom suvremenom u skakanju s jedne lijane na drugu, kako bi mogao ostvariti istinski napredak. Sve mora ići brzo, nema se vremena ni za normalno jesti, a kamoli za zaustaviti i razmisliti gdje uopće idemo, zato ni nema stvarnih promjena nabolje, a to je Chesterton dobro uočio, zaključio je Šola.
Tekst se nastavlja ispod oglasa