14. lipnja 1991. iz zatvora u Hrvatskoj pušten je zloglasni srpski četnički vođa i čovjek kojeg se dovodi u vezu sa političkim likvidacijama Hrvata u inozemstvu iz doba Jugoslavije – Željko Ražnatović Arkan.
U Domovinskom ratu bio je na čelu „Srpske dobrovoljačke garde“, paravojne četničke formacije koja je počinila mnoge zločine nad Hrvatima, osobito u istočnoj Slavoniji.
Tko je Željko Ražnatović Arkan?
Željko Ražnatović Arkan sin je oficira JNA iz Crne Gore, a dugo je od 1972. živio u inozemstvu, te ga se povezivalo sa ozloglašenim „jugoslavenskim podzemljem“. Kao i mnoga djeca oficira JNA, živio je na „visokoj nozi i raskalašeno“, te je rano ušao u svijet kriminala. Više puta je u državama zapadne Europe bio u zatvorima, a u Jugoslaviju se vratio 1981.
Pred sam Domovinski rat izašao je u javnost kao vođa „Delija“, najekstremnije navijačke skupine navijača Crvene Zvezde koja je pod okriljem srbijanske politike i Slobodana Miloševića bila najglasovitiji promotor četništva i velikosrpske ideje tijekom 80-ih.
U studenom 1990. u Dvoru na Uni uhićen je Željko Ražnatović Arkan zbog posjedovanja veće količine automatskog oružja i četničkog znakovlja. Bilo je to u vrijeme kada se je srpski narod u tom kraju još uvijek držao prilično pasivno prema događanjima oko Knina.
Planiran atentat na predsjednika Hrvatske Franju Tuđmana?
Nakon mnogo godina pukovnik Ivan Primorac, tadašnji tjelohranitelj hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana otkrio je da su hrvatske službe sigurnosti Ražnatovića uhitile nakon što su pravodobno saznale za njegov dolazak na čelu skupine koja je trebala izvršiti atentat na samog predsjednika Tuđmana.
„Rutinska redarstvena akcija iz prosinca 1990., kada je u Dvoru na Uni Arkan i uhićen, nije bila tako rutinska kako je tada plasirano u javnost”, kazao je Ivan Primorac svojevremeno za Večernji list.
“Mi smo prilikom uhićenja te osobe apsolutno znali koga hapsimo, čovjeka koji je planirao ubiti predsjednika. Ta nas je spoznaja i vodila do Arkanova uhićenja, no, kao što je poznato, šest mjeseci poslije, pod nikad razjašnjenim okolnostima, pušten je na slobodu. Špekuliralo se da je netko za taj “posao” spremio milijun maraka u džep”, kazao je Primorac, kojemu je uspješno okončana akcija spašavanja života predsjednika donijela i Tuđmanovo povjerenje, a time i posao osobnog čuvara.
Nakon šest mjeseci zatvora (iako je osuđen na pet godina), pod do danas nerazjašnjenim okolnostima, biva pušten iz zagrebačkog zatvora i vraća se u Beograd. Postoje razne, nepotvrđene teorije i tvrdnje, za koga ili za što je razmijenjen. Po jednim teorijama, razmijenjen je za dr. Vesnu Bosanac, po drugim izvorima, za Antuna Kikaša, po trećim za milijun DEM, navodno dobivenih od samog Miloševića, uz još mnoge nepotvrđene teorije.
Veza Arkana sa ubojstvom Stjepana Đurekovića
Druga spekulacija je bila da je Arkan bio vrlo nezgodan svjedok za mnoge osobe iz komunističkog sustava koje su bile umiješane u likvidacije Hrvata u inozemstvu, ali i u razne društvene i imovinske delikte iz doba osamdesetih. Zbog toga mnogi smatraju da je Arkan pušten pod „pritiskom i zakulisnim igrama“ tih struktura koje su moć prenijele u mladu i novu hrvatsku državu, a koja je umnogome ostala prisutna do današnjeg dana.
Iz više izvora je do sada potvrđivano da je UDBA koristila jugoslavenske kriminalce za likvidacije „neprijatelja komunističkog sistema i Jugoslavije“. Tako je bivši načelnik tajne komunističke policije Dušan Stupar u razgovoru za emisiju „Insajder“ Televizije B 92 potvrdio da je to istina, a posebno je naglasio da je u to bio uključen i Željko Ražnatović Arkan.
„Jedino je savezna Udba za izvršenje određenih zadataka u inozemstvu koristila pripadnike podzemlja“ – rekao je Stupar za B 92. On je potvrdio da je u te poslove bio uključen i Arkan, ali i “drugi koji su izvršavali zadatke za saveznu Udbu i koji su bili iz oficirskih obitelji”. Još je dodao da su to „činili iz patriotskih razloga“.
Postoje i spekulacije da Arkan ubio i hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića, međutim mnogi to smatraju „spinom“ da bi se, pošto je Arkan mrtav, skrenuo smjer istrage o tome tko je doista osobno likvidirao Đurekovića po nalogu političkih vlasti iz Jugoslavije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa