200 NGO-a traži da Opća skupština UN-a preuzme rješavanje sukoba u Siriji

Foto: Fah

Više od 200 humanitarnih i organizacija za ljudska prava potpisalo je u četvrtak apel da UN-ova Opća skupština preuzme rješavanje sirijskog sukoba i tako ukloni blokadu Vijeća sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izjavi objavljenoj u New Yorku, 223 potpisnika ocjenjuju da je Vijeće “zaboravilo Sirijce” i da je nemoćno pred smrtonosnom ofenzivom režima na istočni Alep.

Zato pozivaju 193 zemlje članice UN-a da “zatraže održavanje posebnog hitnog zasjedanja Opće skupštine kako bi zatražile prestanak svih ilegalnih napada na Alep i druga područja Sirije te slobodnu i brzu dopremu humanitarne pomoći” civilima u okruženju.

Na temelju rezolucije iz 1950. godine, Opća skupština može preuzeti ovlasti Vijeća ako se ono pokaže nesposobno da očuva međunarodni mir i sigurnost, ali su njezine ovlasti ograničene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosad se za tom rezolucijom posezalo šest puta u pokuašju da se riješe krize u kojima je Vijeće bilo u blokadi, kao što je bilo s Korejom 1950., u Kongu 1960. ili 1980. nakon ruske invazije na Afganistan, s više ili manje uspješnim ishodom.

Od početka sirijskog sukoba u ožujku 2011. Rusija je pet puta ulagala veto na rezolucije Vijeća, a Kina četiri puta.

Za razliku od Vijeća, u Skupštini nema veta, ali njezine odluke ne obvezuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No Opća skupština može vršiti pritisak i poticati zemlje na jednostrano djelovanje: tako je rezolucija Skupštine donesena 1981. navela neke zemlje da uvedu sankcije Južnoafričkoj Republici u vrijeme aparthejda.

Ova inicijativa civilnog društva dolazi nakon inicijative Kanade koja je već mobilizirala 73 zemlje tražeći posebno zasjedanje Skupštine o Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.