Anketa: Srbi za članstvo u EU, ali ne odriču se Rusije

Srbijanski građani simpatiziraju Rusiju daleko više nego Europsku uniju, no većina ispitanika ipak bi radije da im djeca djeca žive u nekoj od država EU, rezultati su ispitivanja koje je proveo Ipsos Strategic Marketing objavljenog u petak u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Rusiji pozitivno mišljenje ima 52 posto, a negativno 17 posto građana. Prema Uniji se pozitivno izjasnila trećina građana, oko 32 posto, dok je oko 40 posto anketiranih izrazilo negativno stajalište.

Istraživanje provedeno u studenom za agenciju Beta pokazalo je da unatoč tome, ni svaki četvrti građanin ili oko 23 posto, ne bi volio da mu dijete živi u Rusiji, dok bi se za Europsku uniju oprijedelilo čak 70 posto ispitanika.

Ti podaci u Strategic Marketingu povezuju se s koristima koja se očekuju od pristupanja Srbije EU poput porasta zaposlenosti, razvijenije infrastrukture, bolje zaštite ljudskih i manjinskih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na referendumu o članstvu u EU “za” bi se izjasnilo 54 posto građana, a 25 posto glasovalo bi protiv.

Građani Srbije drže da će sljedeća zemlja iz regije koja će postati članica Europske unije biti Crna Gora – 38 posto, dok 27 posto smatra da će to biti Srbija, a zatim će, po mišljenju ispitanika, slijediti Makedonija, pa Kosovo i zadnja Bosna i Hercegovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.