Afganistanski predsjednik Ašraf Gani, koji ovaj tjedan boravi u posjetu SAD-u, obećao je u ponedjeljak da njegova zemlja neće više biti “teret” Sjedinjenim Državama, unatoč mnogobrojnim spornim pitanjima.
Unatoč tome što se ne slažu oko rokova za povlačenje američkih postrojbi, financijskoj pomoći ili pomirbi s talibanima, Bijela kuća ističe da je u Kabulu došlo do promjene stanja duha, za razliku od režima prethodnog predsjednika Hamida Karzaija.
“Odnos je očito bolji, bolje surađujemo”, rekao je Jeff Eggers, Obamin savjetnik za Afganistan i Pakistan.
Gani, koji dobro poznaje Washington jer je 15 godina radio u Svjetskoj banci, to je potvrdio s više pozitivnih signala uoči posjeta.
U nedjelju je istaknuo “zajedničke interese” dviju zemalja i odao priznanje američkim vojnicima angažiranim u njegovoj zemlji već 13 godina.
Nakon večere s američkim državnim tajnikom Johnom Kerryjem u nedjelju navečer, Gani je u ponedjeljak, zajedno s premijerom, započeo pravi četverodnevni maraton koji bi trebao označiti “novi početak” u odnosima s SAD-om.
Tijekom kratkog posjeta Pentagonu u ponedjeljak ujutro, Gani je američkim vojnicima poručio da će im njegova zemlja biti uvijek zahvalna i obećao da Afganistan neće biti “teret” SAD-u.
Očekuje ga još posjet Camp Davidu radi niza razgovora o sigurnosti, te potom Bijela kuća u utorak. U srijedu će održati govor u Kongresu, a u četvrtak putuje u New York na sastanke u Ujedinjenim narodima.
U Afganistanu boravi još oko 10.000 američkih vojnika. Obama ih želi povući do kraja 2016., no mnogi afganistanski dužnosnici žele da ostanu i dulje.
Tema posjeta bit će i gospodarska suradnja, no ne očekuje se deblokada nove pomoći.
Gani je u subotu navečer objavio novi popis 16 osoba koje bi trebale ući u vladu, čije sporo formiranje zabrinjava Zapad. No iako se približava sezona sukoba s talibanima, portfelj za obranu još nije dodijeljen nikome. Gani priznaje da će proljeće biti “teško”.
Gani je zadnjih mjeseci stavio naglasak na poboljšanje odnosa s Pakistanom, ključnim partnerom za pregovore s talibanima, koji mir u prvom redu uvjetuju povlačenjem stranih vojnika iz zemlje.
Tema razgovora bit će i džihadisti Islamske države, koji bi mogli iskoristiti odlazak stranih vojnika iz Afganistana.