BiH ministar Crnadak: slovensko-hrvatsku arbitražu ne treba kopirati, bolja su bilateralna rješenja

Foto: Fah

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak odbio je u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA sugestiju da bi za njegovu državu arbitraža mogla biti jedini način za sporazum o granici s Hrvatskom, po modelu oko kojega se sada spore Ljubljana i Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne postoje kopirana rješenja. BiH nastoji kad god je to moguće izbjeći rješavanje spora arbitražom jer je to korak koji se poduziuma kad su iscrpljene sve druge mogućnosti”, kazao je u razgovoru Crnadak, upitan može li arbitražni sporazum Hrvatske i Slovenije biti uzor koji će slijediti i druge zemlje u regiji i što Hrvatska poručuje tim državama kad ne pristaje na implementaciju arbitraže.

“Kod Hrvatske i Slovenije se očito radi o dva viđenja arbitražnog spora, a BiH samo želi da one postignu izravan i konkretan dogovor na zadovoljstvo obiju država i šireg okruženja”, kazao je Crnadak u razgovoru koji je s njim vodila slovenska agencija na Bledu tijekom Bledskog strateškog foruma, na kojemu je Slovenija poduzela opsežnu diplomatsku ofenzivu u kojoj je međunarodne sudionike pokušala uvjeriti da je arbitraža najbolji model rješavanja sporova u regiji koja bi mogla biti destabilizirana ako se sporovi budu rješavali bilateralno.

Što se tiče nastupa bošnjačkih stranaka u BiH koje uvjetuju gradnju Pelješkog mosta međudržavnim ugovorom o granici i izlazom BiH na otvoreno more, Crnadak je to stavio u kontekst političkih predizbornih pozicioniranja. Dodao je da se rješenje arbitara o granici Hrvatske i Slovenije ne može kopirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razgraničenju među državama po njegovim riječima postoje jasna međunarodna načela, a jedino u tom smislu oko čega u BIH stvarno postoji suglasnost jest da se “do rješenja dođe dogovorom i da ono ne ugrozi dobre odnose s Republikom Hrvatskom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.