Britaniju će slanje ilegalnih migranata u Ruandu stajati milijune eura

Britanija
Foto: Montaža Narod.hr / FaH / iStock

Svaki migrant kojega Velika Britanija sukladno sporazumu s Ruandom pošalje u tu zemlju, stajat će britanske porezne obveznike 171.000 funti ili 200.000 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Astronomski troškovi povezani sa slanjem migranata u Ruandu objavljeni su u novom izvješću državne revizije u Londonu, piše Remix.

Nacionalni revizijski ured (National Audit Office – NAO) objavio je u petak izvješće u kojemu piše da je britanska vlada već isplatila Ruandi 220 milijuna funti putem fonda za potporu gospodarskog rasta.

Dio iznosa već uplaćen, a kasnija plaćanja predviđena su za svakog migranta

Do 2027. predviđene su godišnje uplate u visini od 50 milijuna funti i dodatna uplata od 120 milijuna funti u okviru partnerstva za migracije i gospodarski razvitak. Ta dodatna uplata izvršit će se kad Ruanda prihvati 300 migranata iz Velike Britanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Velika Britanija namjerava otpremati ilegalne imigrante na daleki otočić u Atlantiku

Za svakog ilegalnog migranta kojega prihvati, Ruanda će od Velike Britanije odmah dobiti 20.000 funti, a dodatne 150.874 funte po migrantu bit će uplaćene tijekom pet godina za administrativne i tehničke troškove.

Dogovor između Velike Britanije i Ruande mogao bi dovesti do toga da britanska vlada plati Ruandi 541 milijun funti, preračunato 632 milijuna eura, kako bi se riješila samo 300 migranata.

Osim isplata Ruandi, veliki troškovi i u Velikoj Britaniji

Riječ je međutim samo o dijelu troškova, onih nastaju u Ruandi. Pritom nisu uzeti u obzir troškovi za smještaj migranata prije protjerivanja u Ruandu, kao ni odvjetnički troškovi niti troškovi prijevoza. Ovi posljednji mogli bi iznositi oko 11.000 po migrantu, procjenjuje ministarstvo unutarnjih poslova u Londonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, ministarstvo dodaje i troškove za izobrazbu službenika koji će protjerane migrante pratiti u Ruandu. Ti bi troškovi ove godine mogli iznositi oko 12,6 milijuna funti. K tome dolaze troškovi personala u visini od 1 milijuna funti godišnje.

Osim toga, ministarstvo unutarnjih poslova već je potrošilo 15,3 milijuna funti na tehničke pretpostavke za protjerivanje, a taj bi iznos do kraja godine mogao narasti na 23,5 milijuna.

>Europska unija ne izlazi na kraj s rijekom imigranata koji svakodnevno pristižu

Opravdavajući visoke iznose, glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova u Londonu izjavio je da protjerivanje ilegalnih migranata nikad nije “bez znatnih troškova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukoliko nešto ne poduzmemo, troškovi smještaja tražitelja azila iznosit će do 2026. 11 milijuna funti godišnje. Ilegalne migracije odnose živote i dio su trgovine ljudima, stoga je opravdano financirati rješenja koja prekidaju taj neprekidni krug”, rekao je glasnogovornik.

Vlasti u Londonu nadaju se da će riješiti problem prije izbora

Dodao je kako Velika Britanija ima prisne odnose s Ruandom te da su obje strane čvrsto odlučne u ostvarenju “toga partnerstva”.

Britanski premijer Rishi Sunak nastoji donijeti zakone koji bi omogućili premještanje migranata prije idućih parlamentarnih izbora, odnosno u roku od deset mjeseci.

Nakon što je posljednjih godina porastao broj ilegalnih migranata koji pristižu u Veliku Britaniju, britanske vlasti dnevno troše gotovo 7 milijuna funti za njihov smještaj.
Sunak je došao na vlast nakon što je obećao “zaustavljanje izbjegličkih brodova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.