Demokratsko-republikanski rat u Senatu SAD-a zbog suca Gorsucha

Mitch McConnell
epa05892430 Republican Majority Leader from Kentucky Mitch McConnell (C) walks to the Senate floor for procedural votes on the confirmation of Supreme Court nominee Neil Gorsuch in the US Capitol in Washington DC, USA, 06 April 2017. McConnell will likely proceed with the so-called 'nuclear option,' changing Senate rules to allow Gorsuch's nomination vote to pass with a simple majority vote, to counter an expected Democratic filibuster. EPA/JIM LO SCALZO

Demokratska oporba u američkom Senatu u četvrtak je taktikom beskrajnih rasprava, zvanom ‘filibuster’, priječila republikansku većinu da potvrdi Neila Gorsucha za suca Vrhovnog suda pa su republikanci pokazali spremnost da posegnu za promjenom procedure poznatijom kao “nuklearna opcija” kako bi Gorsuch dan kasnije mogao biti potvrđen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Filibuster se sastoji u neprestanom govorenju za govornicom čime zastupnik sprečava da se neki zakon stavi na glasanje.

Time je prvi put u povijesti Sjedinjenih Država blokirana potvrda dužnosnika na najvišu sudsku instancu, piše agencija AFP.

No s 55 prema 45 glasova, republikanci nisu uspjeli prikupiti supervećinu od 60 glasova kojima su mogli zaustaviti demokratsku taktiku filibustera i potvrditi suca pa su se odlučili na izglasavanje zabrane filibustera protiv kandidata za Vrhovni sud za što im je potrebna jednostavna većina. Nakon toga u petak mogu jednostavnom većinom za koju imaju dovoljno glasova potvrditi Gorsucha u Senatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga se predsjednik republikanske većine Mitch McConnell odlučio za složen postupak glasanja kojim se broj potrebnih glasova sa 60 smanjuje na 51 glas. Takav postupak naziva se “nuklearna opcija”, jer se smatra krajnjim potezom kojim se krše tradicije Senata, piše Reuters.

Sam predsjednik Donald Trump ohrabrio je McConnella da primijeni “nuklearnu opciju”.

“Oni su protiv tog kandidata jer su zapravo protiv čovjeka koji ga je imenovao i protiv stranke koju predstavlja”, rekao je McConnell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Republikanci čine većinu u Senatu s 52 prema 48 i najavili su da će Gorsuch biti potvrđen u petak na bilo koji način.

‘Nuklearnom opcijom’ Senat skršio demokratsku blokadu potvrde Trumpova izbora za Vrhovni sud

Republikanci u Senatu skršili su demokratsku blokadu primijenivši takozvanu ‘nuklearnu opciju’, postupak koji će im omogućili da u petak potvrde Neila Gorsucha za suca Vrhovnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Demokrati se protive imenovanju Gorsucha u Vrhovni sud, što je doživotna dužnost.

“On će biti jedan od najkonzervativnijih sudaca u povijesti Vrhovnog suda”, upozorio je Chuck Schumer, vođa demokrata u Senatu te nastavio “Kada kandidat ne dobije dovoljno glasova, tada odgovor ne leži u promjeni pravila, već u promjeni kandidata”.

“Propis o 60 glasova čuvar je naše demokracije… i čuvar protiv pravosudnog ekstremizma”, rekao je Schumer.

Gorsuch treba popuniti mjesto suca Antonina Scalije, koji je umro u veljači 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle je godine bivši predsjednik Barack Obama kandidirao na upražnjeno mjesto suca Merricka Garlanda, ali je republikanska većina odbila raspravljati o toj nominaciji, kazavši tada da trenutak nije dobar jer se očekuju predsjednički izbori.

Kada Senat potvrdi 49-godišnjeg Gorsucha, omjer snaga bit će 5 prema 4 u deveteročlanom Vrhovnom sudu. To će omogućiti Trumpu da ostavi neizbrisiv trag na najviši američki sud i ispuni obećanja iz kampanje.

Protiv kraćenja rasprava o imenovanju Neila Gorsucha glasalo je 44 od 48 demokratskih senatora, što je više od 41 glasa potrebnog za blokiranje procedure.

Iako su demokrati protiv promjene pravila i optužuju republikance za prisvajanje vlasti, upravo su demokrati prvi posegnuli za nuklearnom opcijom kada su kontrolirali Senat 2013. Zabranili su filibuster za kandidate za izvršnu vlast i savezne sudce osim vrhovnog suda, ali su ga dopustili za Vrhovni sud i zakonodavstvo. Promjene pravila koje predlažu republikanci zadržavaju mogućnost filibustera za zakonodavstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.