Devet bivših časnika i pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) koji su optuženi za ratne zločine na području Bosanske posavine u petak su se pred Sudom Bosne i Hercegovine izjasnili kako se ne osjećaju krivima po optužnici koju je podignulo državno tužiteljstvo BiH.
> Pet činjenica o obrani Orašja
Ročište na kojemu su to izjavili je pripremno a nakon njihovog izjašnjenja Sud BiH će odrediti vrijeme kada će početi suđenje te iznošenje dokaza optužbe i obrane.
Prvooptuženi je umirovljeni general Đuro Matuzović (64) koji je u ratu bio zapovjednik Zbornog područja Orašje a optužnica je podignuta i protiv Ive Oršolića (64), Tade Oršolića (56), Marka Dominkovića (54), Jose Nedića (60), Marka Blažanovića (61), Mate Živkovića (54), Ante Živkovića (47) i Stjepe Đurića (51).
> Zašto je Dinko Cvitan obmanjivao javnost o istragama pokrenutim u BIH protiv časnika HV-a?
U optužnici se navodi kako su od druge polovice travnja 1992. do srpnja 1993. za vrijeme međunarodnog oružanog sukoba koji je trajao i na širem području općine Orašje kao pripadnici struktura HVO-a u Orašju, vojne policije i policijskih struktura kao i stražara u logorima i zatočeničkim centrima, Srednjoškolskom centru u Orašju i osnovnoj školi „Donja Mahala“, počinili ratni zločin nad većim brojem žrtava srpske nacionalnosti s područja Orašja i okolnih mjesta.
> Devetorica bivših pripadnika HVO-a vratila se kućama u Orašje
Tereti ih se da su sudjelovali u progonu Srba s područja Orašja na nacionalnoj, etničkoj i vjerskoj osnovi i počinili teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava te da su na taj način počinili kazneno djelo zločin protiv čovječnosti.
Uhićenje bivših pripadnika HVO na blagdan Svih svetih 2016. prouzročilo je velike napetosti u odnosima između Hrvatske i BiH.
> Orašje – analiza (štetnog) sporazuma o predaji dokumenata Hrvatske Tužiteljstvu BiH
Tužiteljstvo za ratne zločine u Sarajevu zbog istrage za ratne zločine uhićuje cijeli zapovjedni vrh HVO-a u Orašju, jedine enklave koja se 1992. godine uspjela obraniti od velikosrpske agresije i područje na kojem su se Bošnjaci i Hrvati zajedno borili za golu egzistenciju, za postojanje, za svoj život.
> „Slučaj Orašje“ raspravljen danas u Bruxellesu
Tekst se nastavlja ispod oglasa