(FOTO, VIDEO) Razoran potres pogodio Albaniju: Najmanje dvoje mrtvih, 150 ozlijeđenih

epa08025882 People search for survivors in the rubble of a building after an earthquake hit Thumane, Albania, 25 November 2019. Albania was hit by a 6.4 magnitude earthquake on 26 November 2019, leaving three people dead and dozens injured. EPA/MALTON DIBRA

Snažni potresi magnituda 6,4 i 5,4 po Richteru rano ujutro pogodili su Albaniju. Kuće su oštećene, a stanovnici u Tirani pobjegli su na ulice, neki s bebama u rukama. Epicentar prvoga potresa bio je između Drača i prijestolnice Tirane, na deset kilometara dubine. Epicentar drugoga potresa bio je u moru 47 kilometara sjeverozapadno od Tirane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema navodima Associated Pressa, najmanje dvije su osobe poginule, 150 je ozlijeđenih.

Video snimke stavljene na društvene mreže pokazuju srušenu zgradu u Draču, mjestu 40 kilometara udaljenom od Tirane na jadranskoj obali. Druga snimka prikazuje zgrade s velikim napuklinama i srušenim fasadama, prenosi HRT.

Glasnogovornik albanske vlade rekao je za Reuters da je najveća šteta na zgradama u Draču, a da je nekoliko ljudi primljeno u bolnicu u Tirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potres se osjetio i na jugu Hrvatske, probudio je mnoge stanovnike Dubrovnika i okolice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dojave o potresu dolaze i iz cijele Crne Gore, kao i u Makedonije, BiH te Italije.

“Noćas 26. studenog 2019. godine u 3,54 sati na seizmografima Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježen je razoran potres s epicentrom kod Drača u Albaniji. Magnituda potresa iznosila je 6,3 prema Richteru, a intenzitet u epicentru bio je IX stupnja. Prema dojavi građana potres se osjetio u širem dubrovačkom području”, stoji u priopćenju hrvatske Seizmološke službe.

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore objavio je da je potres mogao izazvati veliku materijalnu štetu na području epicentra.

Na osnovu teorijskog modela makroseizmičkog polja ove regije, magnitude potresa i dubine hipocentra, ovaj potres mogao je izazvati velike materijalne štete u epicentralnom području, priopćeno je iz Zavoda.

Potres se najjače osjetio u Podgorici i Ulcinju. Ta dva crnogorska grada od epicentra potresa udaljena su 120 odnosno 70 kilometara. Za sada nema izvješća o eventualnoj materijalnoj šteti ili ozlijeđenim osobama u Crnoj Gori.

Na društvenim mrežama dijele se informacije po kojima se potres osjetio i u BiH i Makedoniji.

Talijanska agencija ANSA objavila je da se potres osjetio u talijanskim regijama Puglia i Basilicata na jugu zemlje.

Radi se o drugom potresu u nešto više od dva mjeseca koji je pogodio Albaniju. Potres magnitude 5,6 pogodio je tu zemlju 21. rujna, a ministarstvo obrane tada je reklo da se radi o najjačem potresu u Albaniji u posljednjih 30 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.