Google optužen za špijuniranje zaposlenika koji su se pokušali sindikalno organizirati

Foto: epa

Veliki tehnološki divovi iz Silicijske doline su već duže vremena izravno angažirani u političkoj i ideološkoj areni, pa se primjerice po političkom ključu brišu komentari na socijalnim grupama, ili se na tražilicama pojedini internetski izvori penaliziraju kako se ne bi našli na vrhu pretrage. I to sve, naravno, u ime sloboda, prava, napretka, itd., itd., itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, tehnološki divovi organizirali su posebne odbore za cenzuru po cijelom svijetu, pa svako malo možemo pročitati da je nečiji članak maknut s Facebooka ili s neke druge platforme za socijalne grupe. Naravno, ne treba ni reći kojem ideološkom krugu pripadaju naši domaći cenzori u Hrvatskoj, kao što ne treba sumnjati da je vrlo slično i u mnogim drugim zemljama.

Ilegalno špijuniranje zaposlenika

No, kada se malo zaviri kako tehnološki divovi funkcioniraju unutar samih sebe, onda se začas otkrije ogroman jaz između proklamiranih ciljeva i stvarnosti. Tako u nastavku HKV prenosi vijest s RT-a o tome da je Google je nezakonito nadzirao, a zatim i otpustio zaposlenike koji su sudjelovali u organiziranju svojih kolega radnika. To je, naime, nakon jednogodišnje istrage utvrdio radni odbor američke vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Google ručno manipulira tražilicom kako bi suzbio pro-life i konzervativne vijesti

> Trump: ‘Radikalna ljevica u potpunosti kontrolira Facebook, Instagram, Twitter i Google, moja administracija traži odgovor na tu ilegalnu situaciju’

> U Bidenovom timu ljudi iz Googlea, Applea, Facebooka i Twittera

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tužbi podnesenoj protiv Googlea i njegove matične tvrtke Alphabet, američki Nacionalni odbor za radne odnose (National labor relations board, NLRB) optužio je diva iz Silicijske doline za „ometanje, obuzdavanje i prisilu zaposlenika“ koji su pokušali poboljšati uvjete na radnom mjestu.

Prema NLRB-u, Google je ilegalno špijunirao zaposlenike koji su se pokušali sindikalizirati, u konačnici otpustivši nekoliko njih. Tvrtka je također spriječila osoblje da dijeli pritužbe povezane s poslom na Googleovu internom komunikacijskom alatu. Ako je to istina, optužbe bi predstavljale ozbiljno kršenje saveznog zakona o radu.

Agencija za rad priopćila je kako očekuje odgovor na svoju pritužbu od strane Googlea do sredine prosinca te planira održati saslušanje o tom slučaju u travnju sljedeće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Google ima i svoju vlastitu „kulturu“

U priopćenju objavljenom medijima kompanija je navela da podupire „otvorenu raspravu i debatu s poštovanjem“ na radnom mjestu, ali da je predana sprječavanju „pokušaja pojedinaca da namjerno potkopaju“ Googleovu „kulturu“.

Ali NLRB očito stvari vidi drukčije. U svojoj prijavi agencija detaljno opisuje kako je Google nadzirao zaposlenike „u više navrata“ i, u jednom slučaju, „njuškao“ po prezentaciji zaposlenika u znak potpore sindikalizaciji. U tužbi se navodi i kako su članovi osoblja „ispitani“ o svojim organizacijskim aktivnostima.

Jednogodišnja istraga NLRB-a proizlazi iz niza istaknutih napada na tvrtku koji su se dogodili u studenom 2019. Zaposlenici, koji su navodno otpušteni zbog dijeljenja osjetljivih materijala i sigurnosnih propusta, podnijeli su žalbu NLRB-u, tvrdeći kako su bili žrtve nezakonitih radnih praksa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NLRB je u konačnici zaključio da je Google povrijedio prava dvojice zaposlenika, Laurencea Berlanda i Kathryn Spiers. Berland je bio među zaposlenicima koji su bili otpušteni zbog navodnih kršenja sigurnosti podataka, a Spiers je ostala bez posla nakon što je prosvjedovala zbog odnosa Googlea s konzultantskom tvrtkom poznatom po sindikalnom radu.

Berland je pozdravio pritužbu agencije za rad, kazavši kako „jasno daje do znanja da radnici imaju pravo razgovarati o pitanjima etičkog poslovanja i sastava upravljanja“. Rekao je da slučaj NLRB-a protiv Googlea dolazi u trenutku kada „šačica tehnoloških milijardera“ „učvršćuje kontrolu nad našim životima i našim društvom“.

Izbrisali slogan „Ne budite zli“

Tehnološki div doživio je niz pobuna zaposlenika u posljednjih nekoliko godina. Više od 3000 radnika potpisalo je 2018. peticiju kojom se od kompanije traži povlačenje iz projekta Pentagon Al i poziva na politiku koja bi zabranila sudjelovanje u razvoju „tehnologije ratovanja“.

Slučajno, Googleov neslužbeni moto, „Ne budite zli“, izbačen je iz kodeksa ponašanja tvrtke iste godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.