Predsjednik Gvatemale Jimmy Morales krenuo je stopama američkog kolege Donalda Trumpa najavivši premještanje u Jeruzalem veleposlanstva svoje zemlje u Izraelu, unatoč glasovanju o osudi Opće skupštine UN-a. “Dao sam upute ministrici vanjskih poslova Sandri Jovel za provođenje te odluke, napisao je predsjednik na Twitteru, prenosi HRT.
Jimmy Morales izvijestio je na društvenim mrežama o telefonskom razgovoru koji je prethodno vodio s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom. “Jedna od najvažnijih tema razgovora s izraelskim premijerom bila je povratak veleposlanstva Gvatemale u Jeruzalem”, rekao je Morales, ističući “izvrsne odnose” između dviju zemalja otkad je Gvatemala poduprla osnivanje države Izrael”. Benyamin Netanyahu zahvalio je Gvatemali na odluci o preseljenju veleposlanstva u Jeruzalem porukom “Bog vas blagoslovio”, a Palestinci su poručili da se Gvatemala našla “na pogrešnoj strani povijesti”.
Izraelski veleposlanik u Gvatemali rekao je za izraelski vojni radio da još nije određen datum preseljenja, ali da će se to dogoditi nakon što to učini SAD. Dužnosnici SAD-a su rekli da će za to trebati najmanje dvije godine. Zamjenica ministra vanjskih poslova Tzipi Hotovely u ponedjeljak je rekla da je Izrael u kontaktu s “najmanje deset zemalja” u vezi s transferom veleposlanstva u Jeruzalem. Zamjenica nije navela o kojim je zemljama riječ, no izraelski javni radio spomenuo je Honduras, Filipine, Rumunjsku i Južni Sudan i dodao da je zasad riječ o kontaktima, a ne o konkretnim pregovorima.
Status Jeruzalema jedno je od najosjetljivijih pitanja i zapreka izraelsko-palestinskom mirovnom sporazumu. Međunarodna zajednica ne priznaje izraelski suverenitet nad cijelim gradom u kojem se nalaze muslimanska, kršćanska i židovska svetišta. Prije 1980. Gvatemala je uz Boliviju, Čile, Kolumbiju, Kostariku, Dominikansku Republiku, Ekvador, Salvador, Haiti, Nizozemsku, Panamu, Venezuelu i Urugvaj imala veleposlanstvo u Jeruzalemu. Izraelski zakon iz lipnja 1980. kojim se Jeruzalem proglasio “nedjeljivom i vječnom prijestolnicom” doveo je do rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a u kojoj se zatražilo od tih zemalja da presele svoja veleposlanstva u Tel Aviv.