Haiti nije samo država u kojoj vlada siromaštvo, glad i nasilje, ono je jedna od rijetkih država svijeta gdje još nije počelo cijepljenje stanovništva. Vlasti Haitija odbile su prve doze cjepiva AstraZeneca zbog straha od štetnih nuspojava.
Podsjećamo, ovog tjedna ubijen je predsjednik Haitija Moise,, vjerojatno od stranih plaćenika.
Prema službenom priopćenju, pedesettrogodišnjeg Moisea je u srijedu rano ujutro u njegovu domu ubila skupina stranih, uvježbanih ubojica što je izazvalo metež u toj siromašnoj državi u kojoj vladaju političke podjele, glad i rašireno nasilje.
Haiti još uvijek čeka svoju prvu isporuku cjepiva iz međunarodnog programa COVAX s ciljem pružanja jednakog pristupa liječenju od koronavirusa u svijetu, piše The New Humanitarian.
Za razliku od sporog uvođenja cjepiva na Haitiju, Dominikanska Republika – druga polovica karipskog otoka Hispaniola – već je primijenila 7,5 milijuna doza cjepiva COVID-19, dosežući gotovo 35 posto stanovništva. Cijepljenje su započeli 15. veljače, u vrijeme kada je Haiti održavao karnevalske proslave i ublažavao policijski sat i druga ograničenja.
Uspoređivanje dviju zemalja je teško, jer je Dominikanska Republika testirala 19 puta više od Haitija, provodeći gotovo 1,7 milijuna testova u usporedbi s Haitijevih 89.917. Do 5. srpnja Dominikanska Republika prijavila je 328.942 slučaja i 3.857 smrtnih slučajeva od virusa, u usporedbi s 18.952 prijavljena slučaja na Haitiju i 451 smrtni slučaj.
Neke bolnice na Haitiju ne testiraju one koji umru jer PCR testove mogu obrađivati samo dva laboratorija u zemlji, a rezultati mogu potrajati tri do četiri dana.
“Ako netko umre, a vi niste imali vremena prethodno napraviti test, teško ga je točno izbrojati”, objasnio je dr. Wislet André, specijalist interne medicine u Općoj bolnici u Port-au-Princeu.
Haiti još uvijek čeka 130.000 doza cjepiva AstraZeneca koje su trebale biti isporučene 14. lipnja, dio istog programa COVAX koji je zemlji ponudio 756.000 doza u svibnju.
Haićanska vlada odbila je tu početnu pošiljku, pozivajući se na zabrinutost zbog štetnih nuspojava poput zgrušavanja krvi povezane s AstraZenecom. Vladina infrastruktura za pravilno skladištenje cjepiva također je bila neadekvatna, iako je UNICEF rekao za The New Humanitarian da je u posljednjih nekoliko godina nadograđeno 80 posto skladišta lanca opskrbe kontroliranog na Haitiju.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, Haiti je jedna od nekolicine zemalja koje nisu započele programe cijepljenja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa