HNS BiH: Federalizacija BiH jedina mogućnost jednakopravnosti Hrvata

Hrvatski narodni sabor (HNS) BiH u subotu je u Mostaru usvojio deklaraciju kojom se traži sazivanje nove međunarodne konferencije za BiH te federalizaciju kako bi i Hrvati ostvarili jednakopravnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednoglasnom potporom više od 400 izaslanika na zasjedanju prihvaćen je dokument kojim se zagovaraju ustavne promjene kojim bi Hrvati dobili jednakopravnost.

Za svoje poteze dužnosnici HNS-a su dobili potporu predstavnika službenog Zagreba i političkih stranaka, hrvatskih udruga u BiH, predstavnika Katoličke crkve, akademske zajednice i kulturno-znanstvenih institucija.

Zahtjev za federalizacijom koja će jamčiti ravnopravnost

U deklaraciji se ističe kako je BiH 20 godina nakon Daytonskog sporazuma neostvarena država koja ne zadovoljava interese naroda i građana koji u njoj žive te da su u njoj Hrvati u diskriminiranome položaju. Zbog toga je zatraženo održavanje međunarodne konferencije na kojoj bi se donio novi ustav koji bi doveo do preustroja zemlje umjesto sadašnja dva entiteta u više federalnih jedinica sukladno očekivanjima tri konstitutivna naroda Hrvata, Bošnjaka i Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strateškim prioritetom je u dokumentu ocijenjeno i članstvo zemlje u Europskoj uniji i NATO-u.

Hrvatski član Predsjedništva koji je i predsjednik HNS-a Dragan Čović rekao je da se ustavne promjene trebaju donijeti tijekom 2016. kako bi Hrvati ostvarili jednakopravnost u zemlji.

“Mi vjerujemo da u ove dvije godine moramo završiti ono što nismo u posljednjih 20 godina od Daytona. Kroz izjavu koju smo nedavno potpisali u BiH otvorili smo se prema EU. Moramo u ovoj godini donijeti izmjene izbornog zakona koja bi bila najbolja za hrvatski narod kako bi bili jednakopravni, a onda provesti ustavne promjene”, rekao je Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajedništvo svih hrvatskih stranaka zalog za opstojnost Hrvata

Ocijenio je da je zajedništvo kroz nastup hrvatskih stranaka u okviru HNS-a donijelo Hrvatima najznačajniji rezultat zbog čega se bez Hrvata neće moći ustrojiti vlast ni na kojoj razini u BiH, ali niti provesti brojne reforme.

“Ovoga puta se bez predstavnika HNS-a ne može uspostaviti Vijeće ministara, Vlada FBiH i šest županija. To je kvaliteta odnosa koje smo gradili u HNS-u”, rekao je Čović koji je na ovom šestom zasjedanju ponovno izabran za predsjednika organizacije koja okuplja gotovo sve hrvatske stranke u BiH predvođene s HDZ-om BiH i HDZ-om 1990.
Raguž: Federalni ustroj BiH nema alternative

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Martin Raguž, predsjednik HDZ-a 1990., stranke koja uz HDZ BiH ima najveći utjecaj u HNS-u, dao je punu potporu deklaraciji te istaknuo da federalizacija BiH i njezin put k EU-u nema alternativu.

“Federalni ustroj BiH nema alternative i vrijeme je da se primijeni na cijelu BiH. Dok je ovako ustrojena BiH s Republikom Srpskom koja ima dominaciju Srba i Federacija BiH koja se pretvara u entitet s dominacijom Bošnjaka, Hrvati moraju imati instituciju koja će predložiti jasne strategije”, rekao je Raguž.

Tomislav Karamarko uputio potporu HNS-u

On je istaknuo kako je strateški interes Hrvatske da BiH postane članica EU i NATO-a te je podupro sadržaj deklaracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“BiH se može urediti samo kao decentraliziranu, pravnu i socijalnu državu sastavljenu od federalnih jedinica s jednakim pravima i odgovornostima”, istaknuo je Karamarko u pismu koji smatra da odugovlačenje rješavanja hrvatskog nacionalnog pitanja u BiH ne ide u prilog euroatlantskoj integraciji BiH kao države, a time i stabilnosti cijelog jugoistoka Europe.

Na kraju zasjedanja, sabor HNS-a je prihvatio i izjavu o Domovinskom ratu u kojemu je istaknuto kako su Hrvati kroz Hrvatsko vijeće obrane i HercegBosnu obranili BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.