Iskorištavanje ženinog tijela: Glumica Amber Heard financirala surogatstvo da bi imala dijete

amber heard
Snimka zaslona

Amber Heard , 35-godišnja američka glumica na društvenim je mrežama objavila rođenje djevojčice Oonaghe (čit. Une). Pravno gledano, Amber je majka djevojčice i njezin jedini roditelj, iako je Oonaghu rodila druga, javnosti nepoznata žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tako sam uzbuđena što mogu ovo podijeliti s vama”, napisala je Heard. “Prije 4 godine odlučila sam da želim imati dijete. Htjela sam to učiniti prema uvjetima koje sam sama postavila. Sada cijenim kako je radikalno za nas žene misliti o jednoj od temeljnih stvari naših života i to na ovaj način. Nadam se da ćemo stići do trenutka u kojem će biti normalno ne nositi prsten da bi se ljuljala kolijevka.”

“Dio mene želi sačuvati moju privatnost jer je moj osobni život samo moja stvar. Ali shvaćam da je u prirodi mog posla preuzeti kontrolu nad ovim. Moja je kći rođena 8. travnja 2021. Zove se Oonagh Paige Heard. Ona je početak ostatka mog života”, napisala je Heard.

Zahvalna “ženi koja je pomogla da Oonagh dođe na svijet”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Heard je trenutno u homoseksualnoj vezi s filmašicom Biancom Butti, ali kaže da je samostalno odlučila o svom djetetu i ponosna je što je pravno ona jedini Oonaghin roditelj. Trenutno se sprema na ulogu u filmu “Aquaman 2”, gdje će glumiti princezu Meru. PageSix doznaje da je i prije svoje homoseksualne veze odlučila samostalno uzeti dijete. “Oduvijek je znala da želi postati majkom i stoga je zahvalna divnoj ženi koja je pomogla da Oonagh dođe na svijet”, rekla je osoba bliska Amber o njezinoj zahvalnosti Oonaghinoj biološkoj majci. Dodala je kako Amber ovime želi pomoći brojnim ženama koje s bore s neplodnošću u nadilaženju srama. “Postoji jako puno načina da se dobije dijete, čak i ako imate problema s plodnošću”, dodala je.

> U ime obitelji pobija neistine LGBT udruge o surogatstvu: “Surogatstvo iskorištava žene i djecu, ne smije ga se ozakoniti”

> Surogatstvo: Koliko tisuća dolara košta unajmljena trudnoća?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U Hrvatskoj je surogatstvo zabranjeno, lijevo-liberalne udruge to nastoje promijeniti! 

Ima li djetetov otac pravo glasa?

Amber Heard je bila u braku s glumcem Jonnyjem Deppom samo 15 mjeseci, u razdoblju od 2015. do 2107. Njihov je brak završio sudskom parnicom i tužbama na račun Deppa za zlostavljanje i prijetnje smrću. Depp je izgubio slučaj i sud je ustvrdio da je on u više navrata vrijeđao tadašnju suprugu Amber koja se zbog njega tri puta našla u “situacijima opasnim po život”. Što se tiče identiteta oca djevojčice Oonaghe, javnost je Amber povezivala s multimilijunašem Elonom Muskom i kolekcionarom Vitom Schnabelom. Osim s Biancom Butti, s kojom je u vezi od početka 2020., čini se da je Amber ostvarivala homoseksualne odnose i s manekenkom Carom Delevingne. U svakom slučaju, za identitet i prava djetetovog oca u ovom slučaju očito uopće nemaju mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trgovina ljudima ozbiljan je oblik organiziranog kriminala vođen visokom potražnjom i profitom procijenjenim na 150 milijardi USD godišnje. Kada govorimo o surogatstvu, procjenjuje se da je industrija surogatstva u Indiji, kolijevci surogat turizma, vrijedna čak 2.3 milijarde USD. Dok su cijene u Indiji niže, na američkom tržištu cijene se kreću od 60 do vrtoglavih 120 tisuća USD po jednoj unajmljenoj trudnoći. Postoji jasna linija sverastućeg protivljenja surogatstvu koje dolazi s različitih strana i političkih opcija. Svojedobno su se čak i švedske feministice žestoko usprotivile mogućnosti da se surogatstvo u njihovoj zemlji legalizira te se zalažu za njegovu apsolutnu zabranu.

Zašto je surogatstvo neprihvatljivo?

Udruga U ime obitelji još je 2017. godine, kao odgovor LGBT aktivistima, iznijela nekoliko argumenata protiv surogatstva. Tada su naveli kako surogatstvo samo po sebi uključuje iskorištavanje ženinog tijela, njegovih reproduktivnih funkcija, svodi trudnoću na “uslugu”, a dijete tretira kao robu koja se naručuje i dostavlja nakon rođenja. Stoga nikakve “zakonske regulacije” ne mogu ukloniti činjenicu da se radi o praksi koja se duboko protivi ljudskom dostojanstvu i pravima žene i djeteta. Prema članku 31. Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji (NN 86/12) u Hrvatskoj je zabranjen svaki oblik surogatstva, a Europski je parlament, usvajajući Rezoluciju godišnjeg izvještaja o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu 2014. godine, osudio sve prakse surogatstva navodeći da ono “narušava ljudsko dostojanstvo žene jer se njezino tijelo i njegove reproduktivne funkcije koriste kao roba”.

Osim što predstavlja moderni oblik iskorištavanja žena i djece, surogatstvo može ozbiljno ugroziti institut posvajanja budući da njegova legalizacija donosi za naručitelje određene “prednosti” pred posvajanjem poput mogućnosti genetske povezanosti jednog ili oba roditelja s djetetom, nepostojanja psihosocijalnih provjera naručitelja poput onih kroz koja prolaze potencijalni posvojitelji te svojevrsna “sigurnost u ishod procesa” – nakon pronalaska žene koja će iznijeti trudnoću i sklapanja ugovora, izvjesno je da će dijete nakon rođenja biti predano naručiteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Surogatstvo instrumentalizira žene i djecu i kao takvo nikada ne smije ne smije biti ozakonjeno. Unatoč tome, to je trenutno jedan od glavnih instrumenata kojima LGBT lobiji u svijetu nastoji omogućiti homoseksualnim parovima da dođu do djece.

Zajednica koja je najbolja za djetetov odgoj i razvoj, prema relevantnim znanstvenim istraživanjima, je vjerna zajednica muškarca i žene, javno objavljena pred zajednicom i društvom i puna ljubavi. Ukoliko to nije moguće, dijete treba odrastati u zajednici koja je najsličnija onoj u kojoj ono može nastati, uz majku i oca. Stoga na bilo koji način unaprijed namjerno lišavati djeteta mogućnosti da odrasta uz majku i oca, nije u djetetovu najboljem interesu.

Iako surogatstvo samo po sebi krši dostojanstvo žena i djece, što su prepoznali Europski parlament i hrvatsko zakonodavstvo, koje ga zato zabranjuje, različite interesene skupine ipak i dalje nastoje progurati ovu etički neprihvatljivu praksu kao “jednu od opcija rješavanja problema neplodnosti” kod parova ili “dobivanja djece” za homoseksualne parove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.