Jemen u kaosu nakon ostavke predsjednika i vlade

U Jemenu je u četvrtak navečer vladao potpuni politički kaos nakon ostavke vlade i predsjednika koju je parlament odmah odbacio, dok je Sana pod strogom kontrolom jedne šijitske milicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada Jemena, imenovana prije manje od tri mjeseca, podnijela je ostavku predsjedniku Abd Rabbo Mansour Hadiju, rekao je glasnogovornik izvršne vlasti, ocijenivši tu odluku “neopozivom”.

Predsjednik je isto tako dao ostavku i rekao da je Jemen stigao u slijepu ulicu.

Njegovu ostavku parlament nije prihvatio i sazvao je izvanrednu sjednicu za petak ujutro radi krize u zemlji, rekao je jedan visoki dužnosnik zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu ostavke premijer Khaled Bahal je rekao da ne želi da članovi njegove vlade budu odgovorni za ono što se događa i što će se događati u Jemenu.

Taj bivši ministar nafte, imenovan 13. listopada da sastavi vladu, rekao je da se namjerava distancirati od predsjednika Hadija, s čijim se ustupcima šijitskim pobunjenicima ne slaže.

Šijitski pobunjenici Houthi koji su u rujnu preuzeli kontrolu velikog dijela Sane, žele imati više utjecaja u državnim institucijama i osporavaju plan Ustava koji predviđa da Jemen bude savezna država od šest regija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srijedu su predsjednik Jemena Abd Rabbo Mansour Hadi i šijitski pobunjenici Houthi zaključili sporazum o izlasku iz krize, prema kojem su se Houthi obvezali napustiti palaču u koju su ušli u utorak i zaplijenili velike količine naoružanja i vojne opreme, te da će osloboditi direktora Hadijeva ureda, Ahmeda Awada ben Moubaraka, otetog u subotu.

U zamjenu, predviđen je amandman na nacrt ustava kojem se protive i Houthi i sve političke stranke koje nemaju predstavnike u državnim institucijama, te će dobiti pravo predstavljanja u tim institucijama.

Bez obzira na te ustupke Houthi se nisu povukli i nisu oslobodili šefa predsjednikova ureda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UN-ov izaslanik Jamal Benomar je stigao u četvrtak u Sanu nakon što je u nasilju ubijeno najmanje 35 osoba i 94 su ranjeno. On se sastao s predstavnicima političkih snaga te zemlje.

Benomar je pozvao sve strane da mirnim putem riješe razlike.

Napeto stanje bi zemlju moglo gurnuti u još dublju krizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.