Kina imenovana u Vijeće za ljudska prava UN-a usprkos poraznim podacima o njihovom kršenju

Foto: Bruna Jones, flickr, wikimedia commons; fotomontaža: narod.hr

Kina je imenovana u utjecajni odbor Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih naroda, usprkos tome što njezin komunistički režim ima dugu povijest kršenja ljudskih prava i progona vjerskih skupina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jiang Duan, kineski predstavnik u misiji UN-a u Ženevi, bit će dio Savjetodavne skupine Vijeća za ljudska prava UN-a i azijsko-pacifički savjetnik za to tijelo, izvijestio je u subotu Fox News.

UN Watch, globalna organizacija za ljudska prava sa sjedištem u Ženevi imenovanje je nazvala “apsurdnim i nemoralnim”, prenosi dailycaller.

“Dopustiti Kini da bude u tom vijeću je kao izabrati piromana za šefa vatrogasne postrojbe”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dopustiti kineskom tiranskom i neljudskom režimu da odabire svjetske istražitelje slobode govora, proizvoljnog pritvora i prisilnih nestanaka je poput postavljanja piromana za šefa vatrogasne postrojbe.” – rekao je izvršni direktor UN Watch-a Hillel Neuer.

> (VIDEO) Zemlja iz koje je potekao koronavirus: Kina – komunistička država sa snažnim represivnim sustavom

> Analiza: Zašto ne možemo vjerovati kineskim vlastima kad govore o koronavirusu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Današnje komunističke države: Znate li na koji način Kina provodi kontrolu protoka informacija?

> Novi udar Komunističke partije na kršćane u Kini: Od njih se zahtjeva da koriste religiju kako bi ‘širili komunističke principe’

Kao dio Savjetodavne skupine, Kina će biti odgovorna za odabir UN-ovih istražitelja za ljudska prava, koji, među ostalim, imaju zadatak da prijave kršenja slobode govora te otmice države i pritvaranja bez optužbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina ima povijest sudjelovanja u Vijeću te je 2012. godine prekinula govor aktivista za ljudska prava koji se usprotivio tome da Venezuela bude dodana u članstvo Vijeća. Zatim je veleposlanica SAD-a pri UN-u, Nikki Haley, nazvala je Vijeće “najvećim neuspjehom” UN-a, jer je ta organizacija ponudila članstvo diktatorskom režimu poput Kine.  Sjedinjene Države povukle su se iz Vijeća.

Kineska vlada nedavno je kritizirana zbog reakcije na krizu izazvanu koronavirusom.

Kina skrivala stvarne podatke o koronavirusu

Kritičari optužuju Kinu za prikrivanje dokaza i svjedočenja vezanih uz koronavirus nakon izbijanja bolesti u gradu Wuhanu. Rukovodstvo Komunističke partije sumnjiči se za izrugivanje liječnika koji su pokušali upozoriti svijet na potencijalnu devastaciju koju može uzrokovati COVID-19, a izvještaji sugeriraju da režim sustavno laže o broju ljudi umrlih od ove bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tajnom dokumentu koji je, kako se izvješćuje, prošlog tjedna poslan Bijeloj kući, američki obavještajni dužnosnici tvrde da je Kina sustavno krivo predstavljala podatke o bolesti COVID-19.

“Trebalo je užasno puno vremena da svijet postane svjestan ovog rizika koji je vladao u Kini”, izjavio je državni tajnik Mike Pompeo novinarima na sastanku za medije u ožujku.

Članica radne skupine za koronavirus, dr. Deborah Birx, također je rekla da Kina nije izvještavala istinu o koronavirusu te je optužila komunistički režim da je, kada je bolest izbila u gradu Wuhanu, namjerno umanjivala njezine učinke.

Kina je nedavno razvila teoriju zavjere da je koronavirus u tu zemlju uvezla američka vojska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.