Kina kaže da je situacija na Korejskom poluotoku “jako osjetljiva i opasna”

Foto: fah

Situacija na Korejskom poluotoku “već je jako osjetljiva i opasna”, rekao je glasnogovornik kineskog vanjskih poslova Lu Kang na redovitom brifingu za novinare u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uvijek tvrdimo da bi sve strane trebale izbjegavati uzajamno provokativne poteze i pogoršavanje situacije”, rekao je.

“Sve strane trebale bi se posvetiti tome da poboljšaju sadašnju napetu situaciju stvarajući time potrebne uvjete da se sve strane vrate pregovorima i konačno riješe pitanje Korejskog poluotoka na miran način.”

Na pitanje jesu li se nedavno povećale napetosti između Kine i Sjeverne Koreje, Lu je rekao da su Kina i Sjeverna Koreja “prijateljske države koje i dalje imaju redovite kontakte.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Reuters napominje da je Bloomberg u ponedjeljak izvijestio da Sjeverna Koreja nije ovaj mjesec odgovorila na zahtjeve visokih kineskih diplomata, uključujući ministra vanjskih poslova, da se sastanu sa sjevernokorejskim kolegama. Posebni kineski izaslanik za sjevernokorejski nuklearni program Wu Dawei također nije dobio odgovor na svoju ponudu sastanaka.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova to još nije komentiralo.

Glasnogovornik Lu Lang izrazio je također ponovno protivljenje postavljanju raketnog sustava THAAD u Južnoj Koreji. Kina smatra da su njegovi radari prijetnja njezinoj sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obnašatelj dužnosti južnokorejskog predsjednika Hwang Kyo-ahn i američki potpredsjednik Mike Pence u nedjelju su potvrdili planove o raspoređivanju toga sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.