Nakon što je Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, ocijenio protekli tjedan u govoru na 74. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku kako susjedi te zemlje “unose nemir i proizvode određenu destabilizaciju” u Bosnu i Hercegovinu, očito aludirajući na Hrvatsku i Srbiju, u subotu je pred dužnosnikom UN-a izjavio da Hrvatska niječe genocid počinjen u doba NDH.
> Komšić u UN-u kritizirao susjede: ‘Unosi se nemir i proizvodi određena destabilizacija u BiH’
> Hrvoje Hitrec: Komšića će se uvijek naći i bit će ih – došlo je vrijeme da se vrati Herceg-Bosna
Na sastanku s UN-ovim dužnosnikom Komšić je ustvrdio da se “danas u Hrvatskoj niječe činjenica da je u razdoblju kvislinške Nezavisne Države Hrvatske počinjen genocid nad Srbima, Romima i Židovima, kao što i bosanski Srbi odbijaju priznati genocid u Srebrenici”, navodi Dnevnik.ba.
Komšić se tijekom dana u New Yorku, gdje je u službenom posjetu, susreo s Adamom Diengom, posebnim izaslanikom glavnog tajnika Ujedinjenih naroda za sprječevanje genocida.
U razgovoru su obojica konstatirali da je neprihvatljivo nijekanje zločina i genocida počinjenih tijekom posljednjeg rata u BiH, navodi se.
“Komšić je istaknuo apsurdnu činjenicu da se sa začuđujućom upornošću i dan danas u entitetu Republika Srpska institucionalno niječe genocid počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici i Podrinju, ali i da se, prije svega u susjednoj Hrvatskoj, kroz javno i političko djelovanje pojedinaca niječe zločin genocida nad Srbima, Romima i Židovima u Drugom svjetskom ratu u sklopu kvislinške tvorevine NDH“, stoji u priopćenju Komšićeva ureda.
Komšić je izaslaniku glavnog tajnika UN-a “prenio ocjenu da se nakon počinjenog genocida počinje s nijekanjem i neprihvaćanjem da bi se na kraju pristupilo veličanju genocida i njegovih počinitelja”.
“Jedan genocid ne umanjuje niti relativizira drugi”, ustvrdio je Komšić.
Sugerirao je da je potreban specifični pristup za svaku regiju kada su u pitanju ovakvi zločini te se ne smije upasti u zamku površnog i šablonskog pristupa.
Komšić je pozvao glavnog tajnika UN-a Antonia Guterresa i Adama Diengu da sudjeluju na komemoraciji i obilježavanju 25. godišnjice genocida u Srebrenici u 2020.
Podsjetimo, Komšićev govor izazvao je reakciju hrvatskog Ministarstvu vanjskih poslova. Ministar Goran Grlić Radman kazao je da se Hrvatska ne može prepoznati u tim Komšićevim optužbama.
“Kako bi Hrvatska mogla biti destabilizator odnosa u BiH? Upravo suprotno, Hrvatska će uskoro preuzeti predsjedanje Vijećem EU, a jedan je od prioriteta našeg predsjedanja i proširenje Europske unije, pri čemu zagovaramo da Bosna i Hercegovina dobije status kandidatkinje za članstvo”, rekao je ministar Grlić Radman za Večernji list.
“Upravo Komšić svojim izjavama i ponašanjem pridonosi destabilizaciji BiH i pogoršanju odnosa sa susjedima”, zaključio je Grlić Radman.
Tekst se nastavlja ispod oglasa