Makedonija: državne institucije podržavaju ustavnu zaštitu braka

Foto: FAH

Ministarstvo pravosuđa Republike Makedonije obznanilo je tekst amandmana prema kojem će u makedonskom ustavu brak biti definiran kao “zajednica samo jedne žene i jednog muškarca, koja ostvaruje interese supružnika, obitelji i društva jer su obitelj, brak, majčinstvo, očinstvo i odgoj djece jedne od najvažnijih moralnih obaveza.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto ministarstvo u svojem službenom obrazloženju amandmana ističe da je “brak suočen s izazovima modernog vremena i pokušajima da ga se redefinira, deinstitucionalizira i postupno marginalizara. Stoga će brak definiran isključivo kao zajednica jedne žene i jednog muškarca doprinijeti priznanju i promicanju institucije braka u našem društvu. (…) Zbog svih tih razloga, država treba prepoznati i zaštititi tradicionalnu definiciju braka pomoću ustavnih mehanizama.”

Komisija za zaštitu od diskriminacije, glavno državno tijelo koje se bavi ravnopravnošću građana u Makedoniji, ustvrdilo je da ustavni amandman koji definira brak kao zajednicu žene i muškarca nije diskriminatoran za osobe istospolnog opredjeljenja. “Ustvrdili bismo da postoji diskriminacija kada LGBT osobe ne bi mogle ostvarivati prava sadržana u Ustavu i zakonima”, što nije slučaj kod ustavne definicije braka, tvrde u Komisiji.

Suprotno od primjera makedonskih institucija, državna tijela koja se bave ravnopravnošću građana u Hrvatskoj – Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i Pučka pravobraniteljica su u pokušaju  spriječavanja prvog građanskog referenduma u Hrvatskoj davale izjave suprotne Ustavu i Zakonu protiv diskriminacije – “kako je prijedlog referendumskog pitanja protivan članku 14. (Ustava) kojim se zabranjuje diskriminacija” te na taj način, bez ikakve kasnije odgovornosti, pogrešno informirale javnost ograničavajući pravo građana/birača da svoju odluku o referendumu donesu na temelju točnih informacija u ozračju slobode i demokracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvor: http://en.inbox7.mk/?p=886

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.