Martha Stewart: Savršena američka domaćica odležala u zatvoru zbog dionica i povlaštenih informacija

martha stewart
Foto: wikimedia commons

U Hrvatskoj se ovih dana mnogi pitaju smiju li šefovi i zaposlenici Hrvatske narodne banke trgovati dionicama i obveznicama banaka koje nadziru? Je li riječ o kaznenom djelu zlouporabe povlaštenih informacija? Iz Hrvatske narodne banke poručuju da je sve bilo po propisima. Premijer Andrej Plenković kaže: “Još uvijek nemam cjelovitu informaciju.” Prema dosad javnosti dostupnim obavijestima, čini se da su šefovi i zaposlenici HNB-a uspješno zarađivali koristeći se rupama u zakonu. Moguće da su postupali po propisima, ali ne i etično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka miljenica

U Sjedinjenim Američkim Državama dileme nema. Tko se koristi povlaštenim insajderskim informacijama da bi zaradio na burzi, ide u zatvor. To se dogodilo i američkoj miljenici, nekoć popularnoj Marthi Stewart.

> Kovačević: Afera u HNB-u pokazuje da institucije pravne države ne rade svoj posao

> Afera u HNB-u: Predsjednica Odbora za financije traži očitovanje guvernera Vujčića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada 80-godišnja Martha Stewart bila je poznata kao savršena američka domaćica, spisateljica, poslovna žena i televizijska voditeljica. Izgubila je ugled kad se doznalo da se početkom 2000-ih koristila povlaštenim insajderskim informacijama da bi zaradila na burzi. Osuđena je za kaznena djela povezana sa slučajem trgovanja dionicama ImClone Systems. Kaznu zatvora od pet mjeseci izvršila je u saveznom zatvoru i puštena je u ožujku 2005. godine. Nakon toga je ponovno započela graditi svoje medijsko carstvo.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve su žene željele biti kao ona

Tijekom 90-ih i ranih 2000-ih godina karijera Marthe Stewart bila je u usponu. Sve su žene želje biti kao ona: poslovno uspješne, a uz to savršene kuharice u savršeno uređenom toplom domu, s predivnim vrtom za koji se same brinu. Kao osnivačica Living Omnimedia Martha Stewart postigla je uspjeh raznim poslovnim pothvatima, uključujući izdavaštvo, TV emisije i e-trgovinu. Napisala je brojne knjige uspješnice, bila izdavačica časopisa Martha Stewart Living i vodila emisiju  Martha Stewart Living, koja je trajao od 1993. do 2004. Postala je prva milijarderka u Sjedinjenim Američkim Državama koja je sama svojim radom zaradila novac.

Ometanje pravde

Njezin je ugled propao kad se u javnosti doznalo za prijevaru s vrijednosnim papirima i ometanje pravde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Američkoj komisiji za vrijednosne papire i burze (SEC), Martha Stewart izbjegla je gubitak od 45.673 dolara prodajom svih 3.928 svojih dionica tvrtke ImClone Systems 27. prosinca 2001. Prodala ih je nakon što je primila povjerljive, javnosti nedostupne informacije od Petera Bacanovica, svog brokera u Merrill Lynchu. Dan nakon njezine prodaje vrijednost dionica pala je za 16 %.

U mjesecima koji su uslijedili, Martha Stewart trpjela je žestoku medijsku kritiku, uključujući naslovnicu Newsweeka pod naslovom “Marthin nered”.

Bila je članica upravnog odbora njujorške burze

Dana 3. listopada 2002., Stewart je dala ostavku na svoju poziciju u upravnom odboru njujorške burze, na kojoj je bila četiri mjeseca. 

Dana 4. lipnja 2003. vlada je optužila Marthu Stewart po devet točaka, uključujući optužbe za prijevaru s vrijednosnim papirima i ometanje pravde. Suđenje joj je počelo u siječnju 2004. Tužitelji su dokazali da je Baćanović naredio svom pomoćniku da Marthi Stewart prenese povjerljive informacije. Rekao joj je da izvršni direktor ImClonea, Samuel D. Waksal, prodaje sve svoje dionice prije donošenja nepovoljne presude Uprave za hranu i lijekove. Očekivalo se da će nepovoljna presuda Uprave za hranu i lijekove uzrokovati pad dionica ImClonea, što se i dogodilo. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđenje je bilo medijski praćeno. U ožujku 2004. Martha Stewart proglašena je krivom, te je osuđena na kaznu od pet mjeseci zatvora, te na dvogodišnje nadziranje nakon puštanja na slobodu, što je uključivalo i pet mjeseci elektroničkog nadzora. Baćanović i Waksal također su osuđeni na zatvorske kazne. Martha Stewart trebala je platiti i visoke novčane kazne.

Nakon zatvora pokušava obnoviti poslovno carstvo

Morala je pristati na petogodišnju zabranu obavljanja dužnosti direktora, izvršnog direktora, financijskog direktora ili bilo koje druge službene uloge odgovorne za pripremu, reviziju ili objavljivanje financijskih rezultata bilo kojeg javnog poduzeća. Čak joj je u lipnju 2008. Britanska granična agencija odbila izdati vizu za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo zbog njezine kaznene presude za ometanje pravde. Planirala je govoriti na Kraljevskoj akademiji o pitanjima industrije mode i zabave.

Nakon odslužene kazne, Martha Stewart poduzela je niz poslova da bi obnovila svoje poslovno carstvo.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.