Milei nakon mjesec dana mandata polarizira Argentinu, ali MMF ga očito podržava

Milei
Foto: FaH / iStock

Argentinski predsjednik Javier Milei prije nekoliko dana u Davosu je održao programatski govor, iako programatski govor tako ne zvuči. No, u Mileijevu slučaju, samo u njegovu, taj izraz pogađa definiciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod kuće, u Argentini, dva mjeseca nakon izbora i mjesec nakon inauguracije, ozbiljno je uzdrmao strukture sustava i suočio se s prvim prosvjedima.

Programatski govor predstavlja opis glavnih elemenata nekog plana ili postupka i njihovo svođenje pod zajednički nazivnik. U Mileijevu slučaju, ni njega samoga ne može se svesti pod zajednički nazivnik. Ali ono što je rekao u Davosu oslikava njegov politički profil.

Milei je sudionike Svjetskog gospodarskog foruma prokazao kao globaliste

Ukratko, Milei je pred sudionicima Svjetskog gospodarskog foruma žestoko osudio novije trendove u društvu, politici i gospodarstvu. Za njega je socijalizam zlo kao i feminizam ili pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pobjeda libertarijanca Javiera Mileia na argentinskim predsjedničkim izborima

Njegov govor pogodio je srž problema s kojima se suočava današnji svijet. Sudionike foruma u Davosu, redom političke moćnike ili one koji upravljaju iz sjene, prokazao je kao globaliste koji slijede opasne trendove. U njegovim očima svi su oni ispali ljevičari koji opasno ugrožavaju čovječanstvo.

Milei je svojevrsni incident u svjetskoj politici. Populist i libertarijanac, predstavnik je, ako se on uopće može nazvati predstavnikom ičega, političkog pristupa koji osobnu slobodu vidi kao najvišu vrijednost. Libertarijanizam obuhvaća različite struje, od minarhizma do anarhizma. Dok anarhizam potpuno odbacuje vladavinu ljudi jednih nad drugima, minarhizam prihvaća državu u njezinim najnužnijim funkcijama.

Argentinu podvrgnuo šok terapiji

Čini se da je Milei i jedno i drugo, ali prije bi ga se moglo svrstati među minarhiste.
Odmah nakon stupanja na dužnost, Milei je poduzeo radikalne korake i osiromašenu Argentinu podvrgnuo šok terapiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donio je hitne gospodarske i socijalne mjere, među ostalim prepolovio je vrijednost nacionalne valute pesosa.

Osim toga, potpisao je dekret o izvanrednom stanju i izmijenio mnoštvo zakona. Preciznije, odlučio je donijeti, ukinuti ili izmijeniti oko tisuću zakona.

>Govor Javiera Mileia u Davosu kao pljuska globalistima

Odredbe o izvanrednom stanju odnose se na gospodarstvo, financije, sigurnost, obranu, zdravrstvo i socijalnu skrb. Nadalje, Milei je ograničio pravo na javne prosvjede i na štrajk i najavio privatiziranje državnih tvrtki. Njegove mjere predviđaju i promjene izbornog prava i promjene u poreznom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegove mjere zadiru u sva područja života

Mileijeve mjere mijenjaju Argentinu iz temelja i zadiru praktički u sva područja života. Zakonom je proglasio izvanredno stanje do kraja 2025., s mogućnošću produljenja do kraja njegova mandata.

Tim je mjerama odmah navukao na sebe bijes mnogih, uključujući i dio onih koji su ga birali. Popularnost mu je počela padati, a diljem zemlje održavaju se javni prosvjedi protiv njegovih mjera.

Mileijeva vlada odlučna je “bez odgađanja i s prikladnim sredstvima stupiti u borbu protiv negativnih čimbenika koji ugrožavaju slobodu Argentinaca”, priopćio je njegov ured.
Dekret s hitnim mjerama stupio je na snagu 20. prosinca, što ne znači da će zaživjeti.

Argentina je predsjednička demokracija, što znači da predsjednik i parlament dijele vlast, ali bez parlamenta ne može. A u parlamentu njegovi saveznici nemaju većinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doduše, njegove mjere omogućile bi mu i da samostalno vlada, mimo parlamenta, ali pritom nailazi na niz prepreka. Prije svega, neki argentinski stručnjaci ocjenjuju da predsjednik time krši ustav.

Problemi s protivnicima, sudom i parlamentom

U međuvremenu, početkom godine argentinski radni sud privremeno je, do konačne presude, stavio izvan snage njegove mjere o radnom pravu. Sud čak tvrdi da bi mjere dovele do socijalnih sukoba i čak mogle izazvati nasilje.

Njegovim zakonskim izmjenama sada se bavi parlament, ali teško je očekivati da bi ondje mogle biti prihvaćene. Zasad imaju jedan jasan učinak, izazvale su velike napetosti među parlamentarcima.

>Novi argentinski predsjednik, libertarijanac Milei, snažno se protivi pobačaju; evo njegovih argumenata

Pretpostavlja se da će prva odluka u parlamentu o Mileijevu paketu zakona pasti do kraja siječnja.

Nevolja za Mileija je i u tome što i među njegovim političkim saveznicima raste otpor njegovoj politici, posebice među guvernerima nekih provincija. Predbacuju mu da ne poznaje prilike u unutrašnjosti zemlje i da bi ostvarivanje njegovih namjera moglo poremetiti ionako krhku socijalnu stabilnost.

Tim više što Milei namjerava uskratiti davanja provincijama u korist punjenja središnjeg državnog proračuna. Istodobno, Milei je najavio porezne mjere koje bi išle na ruku provincijama, ali njima se žestoko protivi njegov ministar financija Luis Caputo.

MMF je, izgleda, sklon Mileiju

No, unatoč snažnom otporu i naznakama kaosa u zemlji, Milei je u međuvremenu odnio jednu važnu pobjedu. Dogovorio se s Međunarodnim monetarnim fondom o zaduživanju koje bi mu pomoglo do daljnjega stabilizirati državne financije. Prema najnovijim informacijama MMF je spreman dati Argentini zajam od 4,7 milijardi dolara.

Nekoć bogata Argentina nalazi se u teškoj gospodarskoj krizi. Inflacija iznosi više od 160 posto, a oko 40 posto Argentinaca živi ispod granice siromaštva. Kao glavni uzroci gospodarskih nevolja spominju se preveliki državni aparat, niska produktivnost u industriji i siva ekonomija koja državi uskraćuje porezne prihode.

Argentina se 1. siječnja trebala priključiti BRICS-u, ali Milei je to otkazao. Umjesto toga, najavio je strateško partnerstvo sa Sjedinjenim Državama i Izraelom.

Milei nastoji osobno pridonijeti štednji. U tu svrhu doputovao je na Svjetski gospodarski forum u Davosu redovitim letom. Time je, tvrdi, Argentincima uštedio čak 392.000 dolara, što smatra svojom moralnom dužnošću.

>Papa telefonom razgovarao s novim argentinskim predsjednikom Mileijem koji ga je često vrijeđao

Novi Argentinski predsjednik u svakom slučaju privlači pozornost. U to spadaju ne samo teške riječi koje voli koristiti, nego i nagle promjene pristupa određenim ljudima i pojavama. Do nedavno ne teško vrijeđao papu Franju, svoga sunarodnjaka, nazivajući ga čak đavoljim čovjekom.

U međuvremenu, čuli su se telefonom, papa mu je čestitao i poslao mu krunicu, a Milei je papu pozvao u službeni posjet Argentini. Kako je počeo, mogao bi se pobrinuti za još poneko iznenađenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.