Ministar vanjskih poslova BiH vjeruje da referenduma o odvajanju Republike Srpske neće biti

Foto: Thinkstock

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hrcegovine Igor Crnadak ustvrdio je u četvrtak kako neće biti nikakvog referenduma o odvajanju Republike Srpske od BiH, ali je istodobno upozorio kako već sama nagađanja da bi se to moglo dogoditi izazivaju zabrinutost u međunarodnoj zajednici, uključujući Ujedinjene narode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crnadak je ovo izjavio na konferenciji za novinstvo u Banjoj Luci koju je održao nakon povratka iz New Yorka gdje se sastao s novim Glavnim tajnikom UN-a Antoniom Guterresom a potvrdio je kako mu je i tijekom razgovora s prvim čovjekom svjetske organizacije postavljeno upravo pitanje o mogućem otcjepljenju RS od BiH.

“Na sastanku nam je rečeno da je nova administracija (UN) zabrinuta zbog mogućnosti referenduma o nezavisnosti RS. Ja sam jasno stavio do znanja da mi koji živimo u RS, volimo RS i ne može biti igranja s (njenim) teritorijem ali i da referenduma za nezavisnost neće biti i da ljudi u okviru Daytona žele graditi svoju budućnost”, izjavio je Crnadak.

Šef bosanskohercegovačke diplomacije najavio je kako će se u predstojećem razdoblju sastati sa predstavnicima svih država koje čine Vijeće sigurnosti UN i nastojati im pružiti potpune informacije o stanju u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referedum “o statusu RS” pominje se u programskoj deklaraciji stranke Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) kojoj je na čelu Milorad Dodik.

“Pravo na samopredjeljenje pripada Republici Srpskoj ukoliko drugi budu istrajavali na kršenju Daytonskog sporazuma. Ukoliko do kraja 2017. ne bude vidljivih procesa i mjerljivih rezultata uspostavljanja pozicija RS sukkladno Aneksu IV (ustavu) Daytonskog sporazuma, Narodna skupština RS treba tijekom 2018. raspisati referendum o samostalnom statusu RS”, stoji u deklaraciji SNSD-a usvojenoj u travnju 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.