Miščević: Hrvatska ne bi trebala blokirati Srbiji otvaranje poglavlja s EU

Voditeljica pregovaračkog tima Srbije za pristupanje Europskoj uniji Tanja Miščević ocijenila je u utorak da Hrvatska ne bi trebala blokirati otvaranje poglavlja s EU i sugerirala drukčiji pristup Zagreba, naglasivši da je riječ o zahtjevima Beogradu koji su dio korpusa bilateralnih pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi smo članicama EU objasnili strategiju za procesuiranje ratnih zločina, što je jedna od važnijih stvari u pregovorima. Hrvatska zahtjeva osiguravanje sigurnog mjesta (u parlamentu Srbije) za predstavnika manjine, pokušali smo objasniti da je riječ o bilateralnom pitanju i da to ne može utjecati na pregovore”, rekal je Miščević za regionalnu TV N1.

Ona je istaknula da su Beograd i Zagreb razgovarali o tome prije nego je Hrvatska dva puta bila protiv otvaranja poglavlja 23 o ljudskim pravima, rekavši da je sad sve u rukama Bruxellesa.

“Komunikacije s Hrvatskom je bilo kada smo objašnjavali rješenja, onda se stvar prenijela na Bruxelles i sada je to u rukama EU koja pokušava naći rješenje da se prevlada blokada”, rekla je šefica srpskog pregovaračkog tima s EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska bi, po njezinim riječima, trebala pristupiti na drukčiji način s obzirom je riječ o početku velikog pregovaračkog procesa s EU.

“Mi moramo nastaviti da raditi i mijenjati sve ono što smo predvidjeli u ovim poglavljima. Mi ne ispunjavamo bilateralne zahtjeve, mi pregovaramo s EU, ispunjavamo uvjete koji se tiču prava EU, poput suradnje s Den Haagom”, kaže MIščević, podsjećajući da je procedura komplicirana jer je u pripremi za poglavlja 23 i 24 trebalo napraviti akcijske planove koji su dosta dugo pripremani.

“Kada smo ih predstavili EU, 27 država je reklo – to je to. Već jedno duže vrijeme Hrvatska je ta koja ne daje zeleno svijetlo, posebno za poglavlje 23, uvodeći neka nova pitanja koja nisu bila postavljena za nas”, objašnjava Tanja Miščević za TV N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska, koja predsjeda EU do kraja lipnja, želi da se prije isteka njezina mandata postigne suglasnost i otvore poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa Srbijom, a to stajalište podupiru i Francuska i Njemačka, tvrdeći da je Srbija ispunila sve postavljene uvjete.

Početkom svibnja sve članice EU, osim Hrvatske, bile su suglasne da se otvori poglavlje 23 u pristupnim pregovorima sa Srbijom.

Službeni Zagreb inzistira da se Srbija odrekne načela univerzalne jurisdikcije za procesuiranje ratnih zločina, zahtijeva bolju suradnju s Haškim tribunalom, te osiguranje većih prava za hrvatsku manjinu i zastupnička mjesta u parlamentu Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.