Najavljeni izbori u BiH krajem 2018.

Opći izbori u Bosni i Hercegovini bit će provedeni u listopadu 2018. sa ili bez izmjena postojećeg izbornog zakona, a ukoliko o njima ne bude dogovora u državnom parlamentu Središnje izborno povjerenstvo (SIP) ima mogućnost intervenirati i kroz podzakonske akte i riješiti problem izbora zastupnika u domovima naroda parlamenta Federacije BiH odnosno države, kazala je u srijedu u Sarajevu predsjednica SIP-a Irena Hadžiabdić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izbori će biti. I ako ostanu ista zakonska rješenja raspisat ćemo ih 8. ili 9. svibnja kako bi se održali 7. listopada”, kazala je Hadžiabdić na konferenciji za novinstvo.

Ustavni sud BiH je ranije ove godine stavio izvan snage odredbe izbornog zakona koje su definirale način neizravnog izbora zastupnika iz skupština deset županija u Dom naroda parlamenta Federacije BiH, iz kojega se opet neizravno bira Dom naroda državnog parlamenta. Takav sudski pravorijek rezultat je priziva kojega je podnio Božo Ljubić, sadašnji zastupnik u Hrvatskom saboru i dužnosnik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) u BiH.

Iz stranaka okupljenih u NHS-u, odnosno oko HDZ BiH, nakon toga su ocijenili kako bi provedba novih izbora bez promjena izbornog zakona dovela BiH u novu krizu jer ne bi bilo moguće kompletirati zakonodavnu vlast, a na razini Federacije BiH ne bi mogla biti izabrana ni nova vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNS je stoga u parlamentarnu proceduru uputio svoj prijedlog izmjena izbornog zakona, a njega je za sada prihvatio Dom naroda parlamenta BiH, no nema izgleda da on dobije potporu i u Zastupničkom domu.

Taj prijedlog predviđa da se hrvatski odnosno bošnjački zastupnici u federalnom Domu naroda biraju pretežito iz županija u kojima su jedan odnosno drugi narod u većini. Iako se na to ne odnosi sudska presuda u “slučaju Ljubić” HNS je predložio i uspostavu etničkih ad hoc izbornih jedinica, iz kojih bi se birali hrvatski odnosno bošnjački član Predsjedništva BiH.

Stranka demokratske akcije (SDA) je na taj prijedlog odgovorila svojim protuprijedlogom koji također čeka na parlamentarnu raspravu s krajnje neizvjesnim ishodom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, prema stajalištu SIP-a kojega je u srijedu predstavila Hadžiabdić, postoji način da se i bez političkog dogovora odnosno postizanja suglasnosti u parlamentu izbori u listopadu organiziraju, a njihovi rezultati provedu. Moguće blokade na koje upozoravaju iz HNS-a izbjegle bi se tako što bi SIP pravodobno, temeljem podzakonskih akata, utvrdio način biranja i broj zastupnika u federalnom Domu naroda.

Hadžiabdić je istaknula kako svi željno iščekuju politički dogovor o izmjenama izbornog zakona, no upozorila je kako vrijeme za to istječe.

Kazala je kako je “krajnje nepopularno” da se takve izmjene uopće uvode u godini u kojoj je planirana provedba izbora, no dopustit će se i to, ali samo do roka koji istječe 8. svibnja, kada se izbori moraju raspisati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako ne bude nikakvog dogovora, a za to još ima vremena i apeliramo da se to učini, onda će se SIP kod izrade podzakonskih akata fokusirati na zakonske mogućnosti da djeluje”, najavila je Hadžiabdić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.