Napetosti zbog ruske revizije granice na Baltiku: Stvarna prijetnja ili strateška igra živaca?

granice
Foto: Montaža Narod.hr / FaH

Vijesti o namjeri Rusije da revidira granice na Baltičkom moru izazvale su uznemirenost susjeda, što je još jedna kulminacija igre živaca u tome području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moscow Times, pozivajući se na nacrt odluke ruske vlade, objavio je plan revizije ruskih granica na Baltičkome moru. Iako su u objavljenom planu navedeni brojni detalji, nikome nije jasno što oni znače u stvarnosti.

Zemlje oko Baltičkog mora slažu se u jednome, Rusija se time pokušava širiti na račun Finske i Litve.

Dokument o reviziji granice uklonjen, nagađa se je li riječ samo o provokaciji

Sporna revizija granica odnosi se na Finski zaljev i rusku eksklavu Kalinjingrad, područja u kojima je stacionirana ruska Baltička flota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, ruske su vlasti uklonile sporni dokument s mrežnih stranica. Sad se još više nagađa je li riječ o konkretnom planu ili tek provokaciji u ionako napetim odnosima u Baltičkome moru.

>Rusija planira reviziju granica u Baltičkom moru, Švedska strahuje od napada

Moscow Times je u utorak objavio vijest o tome da Rusija priprema reviziju granica na moru, čime bio dio litavskog i finskog teritorijalnog mora pripao Rusiji. Litva je na to pozvala ruskog otpravnika poslova u Vilniusu i zatražila objašnjenje.

Litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis istodobno je pozvao nato na odlučnu reakciju. No, pitanje je na što bi NATO trebao reagirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni Putinov glasnovogornik nije unio dodatno svjetlo u priču o reviziji granice

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov u srijedu je izjavio novinarima kako dokument ne sadrži “ništa političkoga”. Dodao je pak kako se od 1985., kad su utvrđene koordinate ruskih granica, “politička situacija jako promijenila”.

Usput se osvrnuo na napetu situaciju u Baltičkom moru i dodao da ona zahtijeva “poduzimanje prikladnih mjera u cilju naše sigurnosti”.

Finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen potvrdila je postojanje napetosti, naglasila je kako pomno prati zbivanja, ali je dodala kako ni ona nema “nikakvih konkretnih informacija to tome što Rusija namjerava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo je podsjetila na to da je Rusija potpisnica konvencije UN-a o morskim granicama i izrazila očekivanje da će Moskva poštivati potpisano.

>Putin izjavio da je Rusija spremna za nuklearni rat, tvrdi da su napredniji od Amerikanaca

Nakon objave vijesti da je Rusija izbrisala sporni dokument s mrežnih stranica, nagađa se da je riječ naprosto o dijelu hibridnog rata, pokušaju Rusije da se poigra živcima svojih susjeda.

Možda je posrijedi tek propagandni rat

“Ne treba zaboraviti da izazivanje zbunjenosti predstavlja hibridni utjecaj“, podsjetila je finska šefica diplomacije, naglasivši kako se njezina zemlja “neće dati zbuniti”.

I njezin litavski kolega Gabrielius Landsbergis smatra da je riječ o vidu hibridnog rata.
“U tijeku je još jedna ruska hibridna akcija. Ovog se puta pokušava širiti strah, nesigurnost i dvojbe glede njihovih namjera u Baltičkome moru”, napisao je Landsbergis na mreži X.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Dodao je međutim kako je riječ o “očitoj eskalaciji protiv NATO-a i Europske unije” i pozvao na “primjeren i odlučan odgovor”.

I njemački ministar obrane Boris Pistorius izrazio je uvjerenje kako je riječ o dijelu hibridnog ratovanja kojemu je cilj unošenje zbunjenosti među zapadne saveznike.

Baltičko more od strateške važnosti za Rusiju, ali i za NATO

Njegov estonski kolega Hanno Pevkur također smatra da je riječ o provokaciji.
“Rusija provjerava kako ćemo reagirati. Kao što vidite, svi žele znati što ćemo učiniti. Nećemo skočiti u vatru. Uvijek kad nešto opazite, poglavito u ruskim medijima, jednostavno vam savjetujem: Molim vas, budite oprezni. Obično je riječ ili o lažnim novostima ili o namjernom psihološkom ratovanju“, rekao je Pevkur.

>Nakon sabotaže Sjevernog toka, Danska i Švedska ne dozvoljavaju prilaz Rusiji radi sanacije

Za Rusiju je Baltičko more od velike strateške važnosti, tim više što je prolaz od Sankt Peterburga i Kaljiningrada prema otvorenom moru okružen članicama NATO-a.

Upravo zbog toga, te države strahuju od agresivnih postupaka Moskve. Švedska čak procjenjuje da bi Rusi mogli napasti njezin otok Gotland usred Baltičkog mora.

“Siguran sam da je Putin bacio oba oka na Gotland. Putin ima za cilj preuzeti nadzor nad Baltičkim morem”, rekao je glavni zapovjednik švedskih oružanih snaga Micael Byden.

No i NATO je najranjiviji upravo u tome području. Uz mogućnost da Rusija sabotažama i napadima izazove kaos u Baltičkom moru, kopnena povezanost između baltičkih zemalja i ostalih saveznika u NATO-u svedena je upravo na malo područje u kojemu Rusija razmatra korekciju granica.

Riječ je o granici između Poljske i Litve u području Suwalki, dugačkoj 65 kilometara. To je jedina kopnena veza između članica NATO-a Litve, Latvije i Estonije na jednoj i ostalih članica zapadnog saveza na drugoj strani. S jedne strane toga područja nalazi se Kalinjingrad, a s druge Bjelorusija.

Zasad ipak nitko sa sigurnošću ne može reći što Putin smjera. Činjenica je jedino da je objavom planova o reviziji granica izazvao uzbunu u državama oko Baltičkog mora. U ovom trenutku, to bi mogao biti i jedini cilj objave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.