Neslaganje Moskve i Washingtona o Kosovu na zasjedanju UNESCO-a

Kandidatura Kosova za UNESCO, o kojoj će zemlje članice glasati u ponedjeljak, izazvala je u petak na tribini UN-ove organizacije neslaganja između ruskog ministra vanjskih Sergeja Lavrova i drugog čovjeka američke diplomacije Antonyja Blinkena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neprihvatljivo je bilo kakvo politiziranje kulturnih veza”, rekao je Sergej Lavrov na zasijedanju Opće konferencije Unesco-a na kojem od utorka sudjeluje 195 država članica te organizacije.

“Neki naši kolege pokušavaju svim sredstvima pokrenuti prijem Kosova, očitim kršenjem rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda”, dodao je govoreći o “vrlo opasnoj” proceduri.

Ta rezolucija usvojena 1999. odredila je načine završetka sukoba na Kosovu. Ona je predviđala “bitnu autonomiju” pokrajine u bivšoj Saveznoj Republici Jugoslaviji (Srbija i Crna Gora) i u toj se rezoluciji nije spominjala mogućnost njene neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovo je jednostrano proglasilo neovisnost 2008., a zemlju je priznalo više od sto zemalja, među kojima Sjedinjene Države i većina članica Europske unije.

Zamjenik američkog državnog tajnika Antony Blinken je rekao da to pitanje nije povezano s pitanjem kandidature za UNESCO.

“Postoji put pristupa Kosova organizaciji, put koji ne blokira rezolucija 1244”,. rekao je na zasijedanju UNESCO-a, nekoliko sati nakon Lavrova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne radi se o pitanju priznanja. Zemlje koje ne priznaju Kosovo ili specijalizirane agencije poput Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) podržavaju njegovu kandiaturu”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.